WikiLeaks MI5 ve CIA’in Samsung İçin Tasarladığı Casus Yazılımını Yayınladı

WikiLeaks, ‘Kasa Dairesi 7’ adlı gizli CIA belgeleri sızıntıları kapsamında , ‘Ağlayan Melek’ adını verdiği kötü amaçlı yazılımın ‘kullanım kılavuzunu’ yayınladı. İngiliz gizli servisi MI5 ve ABD merkezi istihbarat servisi CIA’in kullandığı ‘Ağlayan Melek’ adlı araç akıllı televizyonları casusa dönüştürüyor.

WikiLeaks’in yayınladığı belgeye göre MI5 ve CIA, bu kötü amaçlı yazılım ile evlerde ya da ofislerde bulunan akıllı televizyonları bir ‘casusa’ dönüştürüyor.Yazılım Samsung’un F serisi akıllı televizyonları için özel olarak tasarlanmış.

WikiLeaks’ten yapılan açıklamada” Ağlayan Melek, yerleşik mikrofonun ses kaydetmesi ve verilerin çıkışı ya da saklanması amacıyla tasarlandı. Kullanım kılavuzu bunun aslında İngiltere Gizli Servisi MI5 tarafından tasarlandığını ve daha sonra CIA ile paylaşıldığını gösteriyor. İki gizli servis bu yazılımın daha da geliştirilmesi için iş birliği yaptı ve çalışmalarını ‘Ortak Geliştirme Çalışmaları’ ile koordine etti” dedi.

7 Mart’ta yine WikiLeaks tarafından virüsler, kötü amaçlı yazılımlar, hacklenmeye açık yazılımlar ve bunlarla ilgili dokümanların yer aldığı CIA sızıntılarının ilk parçası yayınlanmıştı.

ABD yetkilileri ise sızıntıları yalanlamamış ancak kınamış ve bunlarla ilgili olan kişilerin yargılanacağı açıklamasını yapmıştı.

Kaynak:Sputnik