Açlık Grevinde Olan Filistinli Tutsaklara Zorla Yemek Yedirecekler

İsrail hapishanelerinde 19 gündür açlık grevinde olan Filistinli tutsakları “zorla beslemeyi” planlandığı belirtiliyor.

Hamas Esirler Yüksek Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, “İsrail Hapishaneler İdaresi, açlık grevi yapan Filistinli tutsakların ‘zorla beslenmesini’ planlıyor.” ifadelerine yer verildi. Bu kararın, esirlere baskı ve korku politikası kapsamında alındığı ifade edilen açıklamada, zorla besleme kararının uygulanmasının, hapishaneler ile dışarıdaki durumun patlak vermesine yol açabileceği ve bunun sonuçlarından İsrailli yetkililerin sorumlu olacağı uyarısında bulunuldu.

İsrail Devleti 2015 yılında hapishanelerde açlık grevi yapan Filistinlilerin “zorla beslenmesine” yasa tasarısını onaylamıştı. Yasaya göre hapishane yönetiminin, açlık grevindeki tutsakların “zorla beslenmesi” için mahkemeye başvurarak izin alması gerekiyor. Mahkemenin onay vermesi halinde tutsaklara iradeleri dışında zorla yemek yedirilecek.

İsrail hapishanelerindeki yaklaşık 2 bin Filistinli, “İsrail’in keyfi uygulamaları ve hak ihlallerine son verilerek tutukluluk şartlarının iyileştirilmesi” için 17 Nisan’da açlık grevine başlamıştı.

Filistin Esirler Cemiyetinin de aralarında bulunduğu kurumların hazırladığı rapora göre İsrail hapishanelerinde 481’i işgal altındaki Doğu Kudüs’ten olmak üzere 57’si kadın, 300’ü çocuk yaklaşık 7 bin Filistinli tutsak bulunuyor.