Kuzey Kore Hidrojen Bombası Denedi

Kuzey Kore, Pyongyang’da kıtalar arası mesafelere fırlatılabilen hidrojen bombası testi gerçekleştirdi. Bugün erken saatlerde, Kuzey Kore’de bir nükleer deneme sahasında ‘’suni deprem’’ yaşandığı belirtildi. Kuzey Kore  devlet televizyonunun haberine göre, hidrojen bombası testi, Kuzey Kore’nin nükleer silah programının tamamlanması için ‘’anlamlı’’ bir adım ve ‘’muhteşem’’bir başarı. Gücü yüzlerce kilotona ulaşabilen,yüksek yıkıcılığı olan çok işlevli bomba, elektromanyetik saldırılar yapmak için yüksek irtifalarda patlatılabiliyor.

Dün Pyongyang’dan gelen açıklamaya göre bir kıtalar arası balistik füzeye sığdırılabilecek kadar küçük olan yeni ve çok gelişmiş bir hidrojen bombası geliştirildiği söylendi. Bu sabah (Pazar) Punggye-ri nükleer test bölgesi yakınlarında 6.3 boyutunda bir deprem meydana geldi. Japon Meteoroloji Ajansı’nın açıklamasına göre bu deprem Kuzey Kore’de daha önce yapılan nükleer test denemelerinde oluşan depremlerden 10 kat daha şiddetli.

Rusya, Kuzey Kore’nin nükleer testinden dolayı huzursuzluk duyduğunu bildirdi. Çin ise Kuzey Kore’nin uluslararası camianın karşı çıkmasına rağmen bir kez daha nükleer test deneme yapmasını şiddetle kınadı.