Yanlış Kan Verildiği İddia Edilen Hasta Yaşamını Yitirdi

75 yaşındaki Hörü Kesen, diz protez ameliyatı nedeniyle götürüldüğü Denizli’de Servergazi Devlet Hastanesi’nde kendi kan grubu dışında yanlış kan verilmesi nedeniyle yaşamını yitirdiği iddia ediliyor.

Ortopedi Servisi’nde aynı odada bulunan AB Rh pozitif kan grubundan olan hastaya verilmesi gereken kanın, aynı odada yatan 0 Rh pozitif kan grubu olan Hörü Kesen’e verildiği öne sürüldü.

Kesen, “Ameliyattan başarıyla çıktı. Sabaha kadar başında bekledim. Hemşire geldi, ismini sordu, ardından kanı taktı. Annem bir süre sonra fenalaşmaya ve kusmaya başladı. Hemşire geri gelip, taktığı kanı görünce ‘Eyvah yanlış kan takmışım’ dedi. Ardından odaya doktorlar geldi. Hemşire kendi hatası olduğunu kabul etti ancak bizim canımız gitti. Suçlu kimse cezasını çeksin istiyoruz” dedi.

Hörü Kesen’in kızı Tuycan Başkonyalı da hastanede annesinin yanlış kan verilmesi sonucu yaşamını yitirdiğini iddia ederek, “Yanlış kan takılmasaydı annem bugün yürüyecekti. Yanlış kan takarak annemi öldürdüler. Şikâyetçiyiz” diye konuştu.