Arjantin’in “Cumartesi Anneleri” 126. Çocuğa Ulaştı

Arjantin’de 1976 yılında zorla kaybedilen anne ve babanın çocuğu Adriana, Plaza de Mayo Büyükanneleri tarafından bulunan 126’ncı çocuk oldu.

Basın toplantısında konuşan Adriana, onu büyüten çiftin yaşamını yitirmesinin ardından, birinin ona gelip çiftin biyolojik çocuğu olmadığını söylediğini aktardı.

Adriana, “Cumartesi günü öğrendim ve Pazartesi günü Büyükanneler’e gitmiştim bile. Doğum tarihimden ötürü zorla kaybedilen kişilerden birinin kızı olup olmadığımı öğrenmek istedim” dedi.

1976 yılında Violeta Ortolani ve Edgardo Garnier, mühendislik eğitimi gördükleri La Plata şehrinde devrimci hareketler içerisinde mücadele ediyordu.

Ortolani, 1976 yılının Aralık ayında 8 aylık halime iken gözaltına alınmış; Adriana ise annesi gözaltındayken bir ay sonra dünyaya gelmişti.

Garnier ise zorla kaybedilen eşini ve çocuğunu ararken gözaltına alınmıştı.

Violeta Ortolani ve Edgardo Garnier’e bir daha ulaşılamamıştı. Ortolani ve Garnier, askeri dikta döneminde zorla kaybedilen 30 bin kişiden sadece ikisiydi.

Öte yandan Garnier’in annesi torunu için arayışından hiç vazgeçmedi, Plaza de Mayo Büyükanneleri arasında önemli bir figür olarak öne çıktı.

Salı günü gerçekleştirilen basın toplantısına katılamayan büyükanne, Adriana ile telefon aracılığıyla görüştüğünü söyledi.

Adriana da büyükannesi için “İçi ve dışı çok güzel bir insan. Hem de öyle bir karakteri var ki… Sevgi her zaman nefretten daha güçlüdür” dedi.