Antep’te Bir Mahallede Uyuz Salgını

Antep’te kaşıntı şikayeti ile hastaneye başvuran yaklaşık 40 kişinin uyuz olduğu öğrenildi.

Antep’in Hürriyet Mahallesi’nde yaşayan birbiriyle komşu ve akraba olan 40 kişide uyuz olarak bilinen Scabieis parazitine rastlandı. Önce bir kaç kişinin farklı hastanelere kaşıntı nedeniyle gitmesiyle başlayan salgın bir süre sonra aynı şikayet ile hastaneye giden kişi sayısının artmasıyla tehlikeli boyuta ulaştı.

Bugün öğle saatleride uzman doktorlar ve ambulanslar ile mahalleye gelen sağlık ekipleri hastalığın aralarında çocuklarında olduğu 40 kişiye bulaştığını tespit etti. Yakın akrabaların sık birarada vakit geçirdikleri için uyuzun bu kadar hızlı yayıldığını kaydeden doktorlar şöyle konuştu :

“Bize yaklaşık 40 vatandaşta kaşıntı şikayeti olduğu ve bunu çevresindekilerine de bulaştırdığına yönelik bir şikayet geldi. Biz de doktor arkadaşlarla buraya incelemek için geldik. Söz konusu hasta olan vatandaşlarımızı muayene etti dermatolog arkadaşlarımız ve halk arasında ’uyuz’ olarak tabir edilen, bizim de Scabieis olarak adlandırdığımız bir hastalık olduğunu tespit ettik. Tabi vatandaşlarımız daha önce defalarca hastaneye gitmişler. Tabi bu hastalığın tedavi süreci için de özellikle hijyenik duruma dikkat etmek gerekiyor. Elbiselerin, yatak çarşaflarının, ayakkabıların kaynatılması gerekiyor. Muhtemelen bu önerilere çok dikkat edilmemiş. Daha çok yakın akrabalar arasında bulaşma olmuş. Bir ailede başlamış diğer ailelere de bulaşmış. Hastalarımızı öncelikle hastalıkla ilgili bilgilendireceğiz. Daha sonra tedavi tavsiyesinde bulunacaklar. Sonrasında da hijyenik kurallara nasıl uyulur konusunda bilgilendirme yapacağız. Bugün hastalarımızı hastaneye davet edeceğiz. Gelebilecek olanlar gelecek, gelemeyeceklere de adres. Telefon bilgisini alıp hastanemize davet edeceğiz.” dedi.