Özgür Gündem Davası Ertelendi

Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katılan 8 gazeteci ile gazetenin 9 yazar ve çalışanının yargılandığı dava ertelendi.

 Mahkeme kararıyla kapatılan Özgür Gündem gazetesinin 9 yazar ve çalışanının gazetede yayımlanan yazılar nedeniyle yargılandığı davaya, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Reyhan Çapan, Eren Keskin, Ayşe Batumlu, Nuray Özdoğan, Ayşe Berktay, Reyhan Hacıoğlu, Celalettin Can, Hüseyin Aykol ve Filiz Koçali’nin yargılandığı davanın duruşmasında gazetenin avukatı Özcan Kılıç, Basın Bürosu’ndan davaya konu olan tarihlerde genel yayın yönetmeninin kim olduğunun sorulmasını talep etti.Bir önceki duruşmada esas hakkındaki mütalaa açıklanmıştı. Mütalaada, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü Reyhan Çapan, eş genel yayın yönetmenleri Eren Keskin ve Hüseyin Aykol’un zincirleme bir şekilde ‘örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla cezalandırılmaları talep edilmişti. Diğer gazetecilerin hakkında ise ceza verilmesine yer olmadığına karar verilmesi istenmişti.

Av. Özcan Kılıç, esas hakkında mütalaaya beyanda bulunmak üzere süre istedi. Mahkeme, talep doğrultusunda esas hakkındaki savunmanın hazırlanması için süre vererek duruşmayı 7 Mayıs’a erteledi.