Filmmor’da Yeva Filmine Sansür


16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali programında bulunan İran–Ermenistan ortak yapımı Yeva adlı filmi İstanbul Valiliği engelledi. Ataerkiye karşı direnen bir kadının hikayesini anlatan filmin yasaklanışı üzerine festivalin yaptığı açıklamayı paylaşıyoruz:

“Filmi gösteremediğimiz için üzgünüz. Kimin hangi filmi seyredeceğine masa başında oturup, üç siyasetçi karar veremez. Bu devirler çoktan geride kaldı.”

Bu sözler Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş’a ait. 10 gün önce sarf etti bu sözleri. Nedeni de Arap dünyasına yayın yapan uydu kanalları şirketi MBC Grubu’nun 1 Mart itibariyle Türk dizilerini yayından kaldırmasıydı. Ancak 16. Filmmor programında yer alan, İran Farabi Film Vakfı’ndan aldığımız, İran – Ermenistan ortak yapımı Yeva adlı film, tam da masa başında sayısını bilmediğimiz siyasetçiler tarafından Azerbaycan Devleti’nin talebiyle İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı.

Kızıyla yurt dışına gitmek istediği için ölen kocasının ailesi tarafından kocasının ölümüne sebebiyet vermekle suçlanan bir kadının kaçışını konu alan filmin, sadece Karabağ’da geçtiği, Ermenistan ile Azerbaycan arasında savaşa yol açmış, ihtilaflı bir bölge olduğu için bu yasaklama kararının alındığını iki gündür yaptığımız haberleşmelerden öğrendik. Karar tarafımıza bugün (17 Mart Cumartesi) bir tebligatın gösterilmesi suretiyle tebliğ edildi ancak elden teslim edilmedi. Yazılı tebligat aldığımızda net gerekçeyi basın ve kamuoyuyla paylaşacağız.

Festival programında 17 Mart Cumartesi 17.00’da, İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde gösterilmesini planladığımız,Anahid Abad’ın yönettiği Yeva filmini bu tebligat nedeniyle gösteremediğimizi duyururuz.

Filmmor her tür ayrımcılığa ve nefret söylemine karşı bir festivaldir. Yeva, çocuğuyla özgür yaşamak isteyen bir kadının ataerkil toplumla mücadelesini anlatan bir filmdir. Filmin iddia edildiği gibi Azerbaycan Devleti yahut Azeri halkını incittiği kanaatinde değiliz. Bu yasaklama kararının filmi izlememiş yetkililer tarafından alındığı düşüncemizi de kamuoyuyla paylaşmak isteriz.

Filmi gösteremediğimiz için üzgünüz, “Kimin hangi filmi seyredeceğine masa başında oturup, üç siyasetçinin karar verdiği günlerin geride kalmasını” dileriz.

Filmmor Kadın Filmleri Festivali