Mehmet Şimşek’ten İtiraf: “Ekonomik Kriz Geliyor”

Dolar’ın 4, Avro’nun 5 Lira değerine yükselişinin ardından kriz söylentilerine başbakan yardımcısı da katıldı. Krize karşı tedbirlerin alınacağını söyledi.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, TC’nin karşı karşıya olduğu en büyük sorunların enflasyon ve cari açık olduğunu söyledi.

Şimşek, yakında gerçekleşebilecek bir ekonomik kriz öncesi Türkiye’nin “çatısını” onarması gerektiğini söyledi. Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Enflasyonun en büyük sebebi liradaki değer kaybı” dedi.

Şimşek’in konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

-Döviz borçlanmaya sınır getireceğiz; KOBİ’lerde yaptık. Büyükler yönetebildiklerini söylüyor ama görüyoruz yönetemiyorlar; tedbiri alacağız. Esas sorun burada reel sektör şirketlerinde. Reel sektör şirketlerimizin döviz açığı net pozisyonu 213 milyar dolar. Bu büyük bir rakam.

-Peki ne yapacağız? Meşhur Amerikan Başkanı Kennedy’nin bir sözü var. ‘Çatıyı hava güneşliyken tamir etmek lazım’. Şu anda dünyada büyüme var, likitide bol sayılır. Faizler düşük sayılır. Şimdi bizim çatıyı onarma zamanımız, çünkü yağmur yapacak. Belki yarın, belki daha uzun vadede ama elinde sonunda bu küresel senkronize büyüme devam etmeyecek. Etmemiş geçmişte. Bunları dönem dönem yaşadık. Büyüklüğünü bilemem ama yağmur yağacak belki fırtına olacak. Bugünden evimizi sağlamlaştırmamız, çatımızı sağlamlaştırmamız lazım.

-Maalesef yatırımlarda inşaatın payı çok yüksek.

-Artık inşaata yatırım yapan yatırımcılardan, Ar-Ge’ye, teknolojiye yatırım yapmalarını istiyoruz; inşaattan kazandıklarını imalata yatırsınlar.

-Vergi tabanımız dar, genişletmemiz lazım. Kayıt dışı ekonomiyle mücadeleyi kastediyorum….