Benim Komşum Tiyatro’nun 2. Dönemi Başlıyor

Kadıköy Tiyatroları Platformu ve Kadıköy Belediyesi’nin ortak düzenlediği “Benim Komşum Tiyatro” isimli projenin ikinci dönemi 16 Nisan’da başlayacak. Tiyatronun doğuşundan günümüze geçirdiği süreçler, kullanılan materyallerin tiyatroya etkisi, oyuncu olmak gibi konular üzerine anlatımlar gerçekleştirilecek. Tiyatroyla farklı alanlardan ilişkili bir çok seminer düzenlenecek.

Çalışmaların tamamının ücretsiz olduğu “Benim Komşum Tiyatro” ya katılmak için; Kadıköy’de ikamet ediyor olmak, 17-35 yaş aralığında olmak ve projeye daha önce katılmamış olmak gerekiyor.

Tanıtım Metni:

Sevgili komşum,

Geçtiğimiz sene düzenlediğimiz Benim Komşum Tiyatro’yla birçok komşumuzla tanıştık. Sohbetler ettik. Birikimimizi paylaştıkça aynı inancı paylaşan seyirci-komşularımızla birlikte güzel bir dil oluşturduk.

Şimdi ikincisini düzenleyeceğimiz ve üç ay sürecek olan Benim Komşum Tiyatro’yla yeni insanlarla temas etmek istiyoruz.

Tiyatrolarımızla temas eden herkesle sanatın genel sorunlarına çözümler arayarak, bu sanatın inceliklerini öğrenip; Sanat disiplinlerini, ekolleri, teknikleri, biçimleri, sanatçı-hayat-seyirci-katılımcı ilişkisi hakkında fikirleri ortaklaştırmak niyetindeyiz.

İş yorgunluğu ve stresten kaynaklı oluşan duruş bozukluklarının farkına varmamızı sağlayacak çalışmalar, ses kusurları ve ses egzersizleri, oyun izleme ve çözümleme üzerine yöntemler geliştireceğiz.

Tüm bunlar sayesinde Kadıköy’deki kültür sanat politikasının oluşumuna ve geliştirilmesine birlikte katkı sağlayacağız.

Tiyatro nasıl doğdu? Dünü, bugünü ve yarını… Ya da 2 saatlik bir oyun için yapılan çalışmaları hiç düşündünüz mü? Bir oyunun nasıl yazıldığını… Oyuncunun nasıl ezber yapabildiğini… Dekorcunun, kostümcünün nasıl çalıştığını… Işığın ve müziğin sahnedeki yerini… Ve bizlerin neler düşlediğini… Seyirci ile buluşmanın verdiği heyecanı… Oyunun sonuna nasıl geldiğimizi anlamadan alkışlarla uyanmamızı…

Gelin çayımızı demleyelim, biz mesleğimizi nasıl yapıyoruz, neler yaşıyoruz size anlatalım. Tiyatromuzu, mesleğimizin püf noktalarını, sanatımızı sizinle tanıştıralım. Siz de bize kendinizi anlatın. Kim bilir belki de birlikte kendi hikâyemizi yaratır, üretebilir, sesimizi hep beraber sahnemizden duyurabiliriz.

Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Tiyatroları Platformu işbirliğiyle hayata geçen Benim Komşum Tiyatro’nun ikinci döneminde bizlerle beraber olmak için sadece Kadıköy’de ikamet ediyor olmanız yeterlidir. Dersler haftada bir gün ve 3 saat sürecek ve 17-35 yaş tüm Kadıköylülere açık olacaktır.

Katılımcı komşularımız kayıt sırasına göre çalışmalara dahil olacak. İlk dersler 16 Nisan’da başlıyor… Aşağıdaki kayıt formunu doldurduğunuzda sizlerle iletişime geçeceğiz.

Sanatın iyileştirici gücüyle buluşmak üzere…

İletişim için: http://www.kadikoytiyatrolari.com/