OHAL’de Avukatlar Günü

5 Nisan Avukatlar Günü yarın. Fakat avukatlar gününde düşüncelerini ifade ettikleri için veya yaptıkları, söyledikleri iktidara ters düştüğü için 570 avukat şuan hapishanelerde tutsak durumda. Mahkemelerde istenen kararlar çıkmayınca hakimler, savcıların “yer değiştirilmesi” daha “makul” Hakim ve Savcıların gerekli görülen davalara atanması iktidarın hukuk sistemi üzerindeki etkisinin açık bir örneği. Fakat avukatların tutuklu bulunması yani savunmanın tutsak alınması, hukuk sistemi içerisinde anlatılabilecek, düşünülebilecek bir durum değil. Bunu anlayabilmek için hukukun askıda olduğunu göz onunda alarak okumak gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırıma yöneltilen soru önergesinde “Hapishanelerde Kaç Avukat Bulunmakta” sorusu sorulsada bu soruya yanıt verilmemişti. Yapılan araştırmaya göre şuan 570 avukat tutuklu bulunuyor ve binden fazla avukat hakkında da soruşturma yürütülüyor.

Özgürlükçü Hukukçular Platformu ise Avukatlar günü kutlamayacaklarını belirterek 5 Nisan Perşembe günün 18:30’da Galatasaray Lisesi önüne çağrıda bulundu.