Canan Karatay Ezine’de; Ezine Peynirini Öve Öve Bitiremedi

Yaptığı açıklamalar ile beslenme ile ilgili çarpıcı ifadelerde bulunan Canan Karatay şimdi de Ezine Peyniri hakkında az bilinenlere dikkat çekti.

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji uzmanı olan profesör doktor Canan Karatay Ezine 75. Yıl İlkokulu’nda öğrencilerle bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada ezine peynirinin “şirden maya” ile yapılan en sağlıklı beyaz peynir olduğunu belirten Karatay tam yağlı Ezine peynirinin, kaya tuzuyla yapıldığını ve mayalanmasının doğal olduğunu ifade etti.

Karatay’ın açıklaması şöyle : “Peyniri istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Ben avuç içi kadar diyorum. Niçin avucunuz içi kadar diyorum? Çünkü kibrit kutusuna savaş açmış insanım. ‘Kibrit kutusu kadar peynir yiyin’ demekten Türkiye’yi, Türk insanını besinsiz bıraktılar. Onu söylüyorum. Onun için tam yağlı çok önemli. Çünkü tam yağlı demek, koyun ve keçi sütünden yapılıyor. Onların yağı da hayvansal yağ, en sağlıklı yağdır. İşlenmemiş olduğu zaman o yağda da 30 türlü yağ bulunur. Hayvansal yağın içinde de Omega-3, Omega-6, Omega-9 vardır. Bir hayvansal yağın içinde sayamadığımız kadar 30 türlü yağ çeşidi vardır.” diye konuştu.

Konuşmasını tamamlamasının ardından öğrencilerle beraber Ezine peynirinin tadına bakan Karatay, herkese peynir yemeleri yönünde çağrıda bulunarak, “Peynir, en sağlıklı protein, yağ ve kalsiyum kaynağıdır. ” dedi.