Özgürlükçü Demokrasi ve Gün Matbaacılık Çalışanlarının Tamamı Tutuklandı

 

Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi ve Gün Matbaacılık’a devletin operasyon yaparak çalışanlarını gözaltına almasının ardından matbaaya el konulmuş gazeteye ise kayyum atanmıştı. Günlerdir gözaltında olan gazete çalışanları bugün tutuklama talebi ile adliyeye sevk edilmişti.

28 Mart günü gerçekleştirilen operasyon ile gözaltına alınan 23 kişiden 20 kişi bugün adliyeye sevk edilmiş “Bilerek ve isteyerek örgüte yardım ve yataklık yapmak” iddiasıyla tutuklanmaları istenmişti. İstanbul 11. ve İstanbul 12. Sulh Ceza Mahkemesi’ne çıkarılan tüm gazete ve matbaa çalışanları tutuklandı.

11 Sulh Ceza Mahkemesi’ne çıkarılan Cumali Öz,  Mehmet Kadir Özkara, Mürsel Demir, Özgür Bozkurt, Kemal Daşdöğen, Süleyman Güneş, Muhammet Özkan ve Uğur Selman Kelekçiler, “Bilerek ve isteyerek örgüte yardım ve yataklık yapmak” gerekçesiyle tutuklandı.

12. Sulh Ceza Mahkemesi’ne çıkarılan Gün Matbaacılık sahibi Kasım Zengin ile Erdoğan Zamur, Cemal Tunç, İhsan Sinmiş, İrfan Karaca, Kazım Göçer, Mehmet Emin Sümeli, Musa Kaya, Sadettin Demirtaş, Necat Hizarcı, Polat Arslan ve Mahmut Abay “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” yaptıkları gerekçesiyle tutuklandı.