Kemal Kurkut’un Katledilme Görüntüleri Mahkeme Dosyasına Eklendi

 

Geçtiğimiz yıl yapılan Amed Newrozu’nda 22 yaşındaki Kemal Kurkut, polisler tarafından silahla vurularak katledilmişti.

Katliamın üzerinden bir yıl geçtikten sonra olayın yaşandığı Evrim Alataş Caddesi üzerinde kurulan basın ve protokol girişindeki zırhlı polis araçları ve çevrede bulunan sitelerin güvenlik kameralarından toplanan görüntülerde Kurkut’un vurulma anı açıkça görülüyor.

Dava dosyasına eklenen  güvenlik kamerası kayıtlarında olayın yaşandığı caddede koşar adımlarla polis kontrol noktasına ilerleyen Kurkut, bir ara durup üstündeki hırkayı çıkartıp yere attıktan sonra devam ediyor. Bu sırada sivil polis olduğu anlaşılan bir kişi, Kurkut’u arkasından takip ediyor. Arama noktasında bekleyen polisler, sol elinde su şişesi, sağ eline bıçak, yarı çıplak olan ve bıçağı göğsüne doğrultan Kurkut’un kendilerine doğru geldiğini görünce bir anda hareketlenmeye ve silahlarını çıkarmaya başlıyor. Silahları çıkaran bazı polisler, havaya ateş ederken, bazı polisler ise silahlarını Kurkut’a doğrultuyor.

Elindeki bıçağı kendisine doğrultmuş halde arama noktasına yönelen Kurkut, yaklaşmaya çalışan polislere bedeniyle ani bir hareket yapıp, bir şeyler söyledikten sonra alana doğru koşmaya başlıyor. Polisler ise Kurkut’u silah doğrultarak takip ediyor. Bu sırada bazı polisler havaya bir kaç el ateş ediyor.

 

Kurkut arama noktasını geçtiği sırada 5-6 metre sol tarafında bekleyen katil polis, silahının namlusunu Kurkut’un ayaklarına değil, direkt vücuduna nişan alarak üst üste 2 el ateş ediyor.

Kurkut, göğüs kafesi hizasında aldığı mermiyle yerinden bir anda sıçrıyor. Eliyle vurulduğu yere dokunup, baktıktan sonra yavaşlamaya başlıyor. Kurkut’un karşısında bulunan TOMA’nın önünde bekleyen polisler de yine havaya ateş ediyor. Arkasındaki polisler ise elleri tetikte Kurkut’u takip ediyor. Merminin isabet ettiği ve kanayan sol tarafını tutan Kurkut, TOMA’nın yanında bulunan tümseğe sendeleyerek çıkmaya çalıştıktan birkaç saniye sonra bilincini kaybedip, önce dizlerinin üstünü çöküyor, daha sonra da tümsekten yuvarlanıyor. Bu sırada Kurkut’a ateş eden katil polis, elindeki silahı yere doğrulttuktan sonra sakin bir şekilde Kurkut’un düştüğü yere doğru gidiyor.

Polisler bir süre yerde can çekişen Kurkut’un üzerine gidip elindeki bıçağı alıp, üstünü arıyor. Bir süre sonra ilk yardım yapılan Kurkut, olay yerine çağrılan ambulansa bindirilip, hastaneye götürülüyor.