Nurcan Arslan’ı Katleden Erkeğe ‘İyi Hal İndirimi’ Verildi

30 Ocak 2016’da İstanbul Küçükçekmece’de , Tokat’ın Almus ilçesi Kurtuluş Mahallesi muhtarı Abdullah Melih Barış tarafından katledilen Nurcan Arslan’ın karar duruşması, Bakırköy Adliyesi 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma öncesi Arslan’ın ailesi tarafından yapılan açıklama yapıldı.

“Dün Özgecan bugün Nurcan, yarın hangi can” pankartının açıldığı açıklamada konuşan Arslan’ın kardeşi Gülcan Arslan, iki buçuk yıllık dava sürecinde çok fazla hukuksuzlukla karşılaşmalarına rağmen “adalet” demekten vazgeçmediklerini belirtti.

Dava süresince kendilerine destek veren kadınlara da teşekkür eden Arslan, “Mücadelemiz Abdullah Melih Barış’ın sıktığı 11 kurşunun hesabı sorulana, kadın cinayetleri son bulana ve adalet yerini bulana kadar sürecek” dedi.

Açıklama “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Kadın cinayetleri isyanımızdır”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarıyla sona erdi.

Duruşmada, tutuklu bulunan Abdullah Melih Barış, Arslan’ın avukatları Gülhan Kaya ve Kader Tonç, Arslan’ın hazır bulundu.

 

Savcı, Barış’ın “kasten ve planlı öldürme” suçunu işlediğini ifade ederek, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini istedi.

Mütalaanın ardından söz alan Avukat Gülhan Kaya, sanığın Nurcan Arslan’ın facebook hesabını ele geçirdiğini ve arkadaşlarını tehdit ettiğini belirtti.

‘Haksız tahrik indirimi’ yapılmaması gerektiğini belirten Kaya, şunları söyledi:

“Bu dava diğer kadın katliamlardan farksız değil. Bu ülkede biliyoruz ki katil erkekler kadınları öldürmeden internetten ne kadar ceza alacağını hesaplıyor. Bu sanık da akli dengesinin yetersiz olduğunu iddia etti. Böyle olmadığı ortaya çıktı. Kesinlikle haksız tahrik indirimi yapılmamalı. Ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılmalı.”

Ardından savunma yapan sanık Barış “Adli Tıp raporu bana akli dengesi yerinde dese de ben 15 yıldır bipolar tedavisi görüyorum. Pişmanım. İyi hal indirimlerinin uygulanmasını istiyorum” dedi.

Barış’ın ardından avukatı Mehmet Resul de sanığı aklama yoluna giderek cezada indirim alması yönünde savunma yaptı, dosyanın tekrardan adli tıp kurumuna gönderilmesini istedi.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Nurcan Arslan’ı katleden Barış’a önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Ardındansa mahkeme heyeti, “iyi hal” indirimi uygulayarak cezayı müebbet cezasına çevirdi.

Davanın ardından Arslan’ın ailesi ve kadınlar adliye önünde tekrar bir açıklama yaptı.

“Bu nasıl adalet içimiz yanıyor” diyerek isyan eden avukat Gülhan Kaya, sanığın haksız tahrik indirimi almak için çok uğraşmasına rağmen alamadığını; ancak iyi hal indirimi aldığını belirtti. Kaya, “Sanığa iyi hal indirimi uygulanmasını kabul etmiyoruz. Yargı erkekleri cesaretlendiren iyi hal indirimlerini tekrar değerlendirmeli. Kararı istinaf mahkemesine taşıyacağız” dedi.