Evrensel Gazetesinin ‘Boğaziçililere özel savcı’ Haberine Soruşturma

TSK’nı Afrin işgalinin ardından, 19 Mart günü Boğaziçi Üniversitesi’nde lokum dağıtan faşistlere yönelik muhalif ve devrimci öğrencilerin açtığı “işgalin lokumu olmaz” pankartının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Okuma hakkı vermeyeceğiz” diyerek hedef göstermişti.

Bunun üzerine gözaltına alınan öğrencilerin mahkemeye çıkarıldığı gün, HDP’yi ‘Terör örgütünün güdümünde siyaset yapan parti’ olarak tanımlayan savcının atanmasını haberleştiren Evrensel Gazetesinin Muhabiri Cansu Pişkin’e ‘Terörle Mücadelede Görev Alan Kişileri Hedef Gösterme’ suçlamasıyla soruşturma açıldı.

Haberde,  üniversite içerisinde ‘Afrin lokumu’ dağıtılmasını protesto eden öğrencilerden 15’inin gözaltına alınmasının ardından görevlendirilen savcının, öğrencilerin adliyeye sevk edildiği 3 Nisan günü değiştirildiği aktarıldı. Öğrencilerin adliyeye çıkarıldığı gün soruşturmaya atanan savcının, daha önce bir iddianamede, HDP için ‘Terör örgütünün güdümünde siyaset yapan parti’ olarak bahsederken, 7 Haziran seçimlerinde 6 milyon insanın oyuyla barajı geçen HDP’nin  “Terör örgütünün başarısı olarak kabul edildiği” iddia edilmişti.

Evrensel Gazetesinin Muhabiri Cansu Pişkin, savcılığa verdiği ifadede savcının daha önce bakmış olduğu dosyada 6 milyon insanın oy verdiği bir partiyi ‘Terör örgütünün güdümünde siyaset yapan parti’ olarak nitelediğini, bu savcının öğrenciler mahkemeye çıkarıldığı gün soruşturmaya atanmasının haber değerinin olduğunu ve isminin bu sebeple kullanıldığını anlattı.

Kaynak: Evrensel Gazetesi