Manisa’da Termokar İşçileri Kıyıma Karşı Direnişe Başladı

 

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde ısıtma, soğutma ve klima sistemleri işi yapan Termokar fabrikasında BMİS(Birleşik Metal İş Sendikası) üyesi oldukları için işten çıkarılan işçiler fabrika önünde eyleme başladı.

2017 yılının başında 14 şimdi ise 16 olmak üzere toplamda 30 işçinin işten çıkarıldığı fabrikada sendika üyesi olan 7 işçinin işten çıkarılmasının ardından bu sabah da 2 hamile kadın işçinin de işten çıkarıldığı öğrenildi.

Dün fabrika önünde “Anayasal hakkımız engellenemez” pankartı ile eyleme başlayan işçiler süreci “Nisan ayında Birleşik Metal-İş sendikası, bakanlığa yetki için başvurmuştu. Bu başvurudan sonra bütün işçilere toplu mesaj göndermişti. Ancak bundan rahatsız olan patron, 7 işçi arkadaşımızı telefonla aratarak iş kanununun 25/2.maddesi,  yani yüz kızartıcı suç, ahlaksızlık, iç huzuru bozmak iddiası ile işten çıkardığını bildirdi” diyerek anlatırken bu sabah çıkarılan işçiler için ise “Kadın arkadaşlarımızı da işten çıkardılar. Ancak bizi korkutamazlar. Anayasal hakkımız olan sendikalaşma hakkımız engellenemez. Termokar’a Birleşik Metal-İş sendikasını sokana ve işe geri dönene kadar direnişteyiz” sözleri ile direnişte kararlı olduklarını bir kez daha gösterdi.