PSAKD: Hasta Tutsak Haydar Yıldırım Serbest Bırakılsın

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD),  yüzde 80 engelli olan hasta tutsak Haydar Yıldırım’ın serbest bırakılması için Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında  “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Haydar Yıldırım serbest bırakılsın”, “Aleviyiz haklıyız kazanacağız” sloganları atılarak Haydar Yıldırım’ın derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.

Açıklama da ilk söz alan Haydar Yıldırım’ın eşi Zeynep Yıldırım, yaklaşık 10 gündür eşine ilaçlarının verilmediğini söyledi. Yıldırım eşinin hayatından endişe ettiğini söyleyerek, hasta tutsakların serbest bırakılması gerektiğini vurguladı.

Basın açıklamasını PSAKD Genel Başkan yardımcısı Ersin Erdemir  okuyarak şunları belirtti : “Özellikle OHAL sürecinden sonra baskı ve sindirme politikalarının hızlanarak devam ettiğini görüyoruz. OHAL sürecinde birçok üyemiz ve yöneticimiz keyfi ve haksız bir şekilde asılsız gerekçelerle gözaltına alınıp tutuklandılar” dedi. PSAKD Sarıyer Şube üyesi Haydar Yıldırım’ın %80 engelli raporu olmasına rağmen 4 Ekim 2017 tarihinde hiçbir temeli olmayan asılsız suçlamalarla tutuklandığını söyleyen Erdemir, “Bu da yetmezmiş gibi %80 engelli raporu olan Haydar Yıldırım’a tutuklandığı günden itibaren sistematik bir şekilde baskı, tecrit ve sindirme politikaları uygulanmaktadır. Haydar Yıldırım’ın sağlığı açısından son derece hayati önemde olan ilaçları verilmemekte ve keyfi uygulamalarla doktora sevk edilmemektedir. Ayrıca yine sağlığı zarar görecek şekilde havalandırması tel kafes ile kapatılmıştır. Bunun dışında hapishane yönetimi sudan gerekçelerle Haydar Yıldırım’a 3 yıl iletişim cezası vermiştir.   Haydar Yıldırım’a dönük eziyete ve keyfi uygulamalara derhal son verilmelidir. %80 engelli raporu olan bir insanın tutuklu bulundurulması hiçbir şekilde kabul edilebilir değildir. Bu yüzden Haydar Yıldırım serbest bırakılmalıdır. Bu taleplerimiz karşılanmadığı takdirde örgütlü olduğumuz her yerde Haydar Yıldırım canımız için diğer dost  kurumlarımıza da çağrı yaparak mücadelemizi yükselteceğimizi ilan ediyoruz.Bu inanç ve kararlılıkla Haydar Yıldırım şahsında tüm tutsaklarımız özgürlüğüne kavuşuncaya dek mücadelemiz sürecektir. Haydar Yıldırım derhal serbest bırakılsın.”