Düşük Katılımlı Irak Seçimlerinde Sürpriz Yaşandı

Irak’ta  329 sandalyeli meclis için 12 Mayıs’ta yapılan seçimlerin sonuçları açıklanmaya başlandı. Resmi olmayan sonuçlara göre, Şii lider Mukteda es Sadr’ın öncülüğündeki Sairun İttifakı, farklı koalisyonların yarıştığı seçimin birincisi oldu. Yüzde 44 gibi oldukça düşük bir katılımın olduğu seçimlerde Sairun İttifakı mecliste 54 sandalye kazandı. Şii lider Sadr, sonuçlardan sonra, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, dikkat çekici ifadeler kullandı.  Sadr, seçimdeki rakiplerinden, İran’a yakın iki isim  eski Başbakan Nuri el-Maliki ve Haşd-eş  Şabi destekli Hadi el Amiri‘yi olası koalisyon görüşmelerinde safdışı bırakacağının mesajını verdi. Mukteda es Sadr, İran ile dini anlamda Şiilik paydasında ortaklaşmasına karşın, İran’a karşı mesafeli tutumuyla biliniyor. Sadr, geçtiğimiz yıl temmuz ayında İran’ın bölgesel hasmı Suudi Arabistan’a bir ziyaret gerçekleştirmişti. Mukteda es Sadr,  Hikmet Akımı, Vataniyye, Yeni Nesil Hareketi (Kürt muhalif), Goran (Kürt), Sünni lider Usame en-Nuceyfi’nin Karar Koalisyonu, Başbakan Haydar el-İbadi’nin Nasır Koalisyonuyla Kürdistan Demokrat Partisi’nden (KDP) oluşacak, teknokrat isimlerin yer alacağı adaylarla hükümet kurmak için görüşmeler yapacağını belirtti.

Öte yandan, seçimin sürpriz sayılabilecek sonuçlarına İran’dan tepki de gecikmedi.  Irak yönetimine Sadr’ın geçmesini engellemek isteyeceği tahmin edilen İran’ın dini lideri Ali Hamaney’in danışmanı Ali Ekber Velayeti’nin, “Irak’ı komünistlerin, liberallerin idare etmesine izin vermeyeceğiz” açıklaması hala akıllarda. Seçimlerde İran’ın, Haşd eş Şabi dolayımıyla desteğine sahip  Hadi el-Amari’nin Fetih İttifakının seçimde 47 sandalyeyle ikinci olduğu belirtiliyor. ABD  destekli, Başbakan Haydar İbadi’nin Nasr İttifakı ise 42 sandalye ile üçüncü sırada.

Halen, cihatçı terör çetesi IŞİD’in yarattığı yıkımın izlerini taşıyan, diğer taraftan yolsuzluklarla boğuşan ve ekonomik olarak zor bir dönem geçiren Irak’ta fazla ilginin olmadığı seçimlerde, Başur bölgesinde ise görece yüksek bir katlımın gözlendiği belirtiliyor. KDP bölgeleri Dohuk ve Hewler’in (Erbil) bu anlamda öne çıktığı öğrenildi. Hewler’de KDP’nin 316 bin oy alarak birinci parti olduğu,  KDP’den sonra Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) 77 bin oyla ikinci parti olduğu alınan bilgiler arasında. Süleymaniye’de ise KYB’nin 262 bin oyla birinci, 149 bin oy alan Goran Hareketi’nin ise ikinci parti olduğu öğrenildi.

Geçtiğimiz eylül ayında Başur’da gerçekleşen Bağımsızlık Referandumu’nun tartışmalı bölgesi Kerkük’te ise oyların, usülsüzlük iddiaları nedeniyle yeniden sayılması gündemde.