Lübnan’da Onur Haftası Etkinlikleri Polis Zoruyla İptal Edildi

Lübnan’da LGBTİ haklarına dikkat çekmek için yapılan Onur Haftası etkinlikleri, etkinlik organizatörünün gözaltına alınması sonrası iptal edildi.

Etkinlikleri düzenleyen Hadi Damien, Pazartesi akşamı gerçekleştirilen bir etkinliğe gelen polisler tarafından gözaltına alınmıştı.

Damien, serbest bırakılmak için Onur Haftası’nın geri kalan etkinliklerini iptal etmeye zorlandığını açıkladı.

Beyrut’taki 2. Onur Haftası etkinlikleri Cumartesi günü başlamıştı. İlk etkinlik, eşcinsel olduğunu açıklayan çocuklarına destek olan aileler için düzenlenen kahvaltı oldu. 9 gün boyunca konuşmalar ve çeşitli kültürel aktiviteler yapılması planlanıyordu.

Pazartesi akşamı yapılacak etkinlikte de homofobik suçlarla ilgili bir tiyatro oyununun metni okunacaktı. Ancak Damien, etkinliğin düzenleneceği mekandan aldığı telefonla “sansür kurulundan” izin alınmadığı gerekçesiyle etkinliğin iptal edildiğini öğrendi. Damien, mekana gitmesinin ardından da polis tarafından gözaltına alındı. Polisler, Damien’e, ancak geri kalan etkinlikleri iptal ederse serbest kalacağını söyledi.

Onur Haftası organizasyon komitesi bir açıklama yayınlayarak, polisin, etkinlikleri iptal etmezse “toplum ahlakına aykırı” hareket etme gerekçesiyle Damien hakkında soruşturma açılacağını söylediğini belirtti.