İstanbul/Ankara: İdam Edilmek Üzere Olan Kürt Aktivist Panahi İçin Eylem Yapmak İsteyenlere Saldırı ve Gözaltı

“Allah’a karşı gelmek ve silahlı örgüte üye olmak” gibi çok saçma bir suçlamayla İran’da hakkında idam kararı verilen Ramin Hossein Panahi  eylem yapmak isteyenlere polis saldırdı.

Ankara

Kürt devrimci Panahi’nin idamına karşı Ankara’da bulunan İran Büyükelçiliği’ne siyah çelenk bırakmak isteyen HDP’liler, valiliğin yasağı ve polisin saldırısıyla karşılaştı.

Eylemcilere sesli ve fiziki baskı kurmaya çalışan polis,  tepki gösteren HDP’li Saliha Aydeniz’e,  “Ben devletin polisiyim silahıma güveniyorum”, dedi ve elini silahına götürerek tehdit etti.

Pankartı ve çelengi de tahrip eden polis, zor kullanarak eylemcileri alandan sürdü. Daha sonra HDP Genel Merkezi önünde konuşan Filiz Kerestecioğlu, polis saldırısının idamı onaylamak olduğunu dile getirdi.

İstanbul

Cağaloğlu semtinde bulunan İran Başkonsolosluğu önünde eylem yapmak isteyenlere polis saldırdı ve 4 kişiyi işkenceyle gözaltına aldı.

Saldırda gözaltına alınanlar şöyle; Muazzez Uslu Avcı, Ercan Bilgili, Selçuk Avcı. Gözaltına alınan bir kişinin ismi henüz bilinmiyor.

 

Panahi, kendisi için mücadele edenlere geçtiğimiz günlerde hapishaneden bir mesaj yolladı.

“Selam ve saygılarımla.

Ben Ramin Hüseyin Penahi. Recayişar zindanında tutuluyorum.

Bana destek veren herkese, halkıma teşekkür ediyorum.

Ben Kürdistan halkının özgürlüğünden yana bir aktivistim. Kürdistan halkına da İran halkına da bana verdikleri destek nedeniyle teşekkür ediyorum. Bu destek beni mutlu ediyor.

Hakkımdaki iddiaları bir kez daha tekzip ediyorum. Ben terörist değilim. Sivil bir aktivistim. İran halkının,  özellikle de Kürdistanlıların özgürlüğü için mücadele ediyorum.

Herkesin gözlerinden öperim.”

13 Ağustos’ta başka bir hapishaneye nakledilen Panahi için avukatı, “Her an idam edilebilir” demişti. Panahi’nin yarın (4 Eylül) idam edileceği söyleniyor.