Ailesi Panahi ile görüştü: Açlık Eylemini Sonlandırıp İdam Etmek İstiyorlar

Hakkındaki idam kararı bugün uygulanacağı duyurulan Ramin Hossein Panahi’nin kardeşi, yaptığı son paylaşımda ailesinin ağabeyi ile görüştürüldüğünü söyledi. Kardeşi, Panahi’nin, “Benim açlık eylemimi sonlandırmamı ve sonra idam etmeyi istiyorlar” dediğini aktardı.

İran’da 23 Haziran 2017 tarihinde yaralı olarak yakalanan ve hakkında idam kararı verilen 24 yaşındaki Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi’nin ailesi ve arkadaşları, sabah saatlerinde Recaişehr Hapishanesi önüne geldi.

Verilen idam kararının bugün infaz edileceğinin duyurulması üzerine başlatılan imza ve sosyal medya üzerindeki kampanyalar sürüyor. Ancak rejim, infazı gerçekleştirmek istiyor.

Kimi basın kuruluşları, Ramin Hossein Panahi için kurulan Destek Komitesi’nin Twitter üzerinden idam kararının geçici olarak durdurulduğunu haberleştirse de haber, Mayıs ayında yayınlanmış eski bir haberdi.

Panahi’nin kardeşi Amcad Hossein Panahi de Twitter’dan paylaştığı mesajında, “Sabahın erken saatlerinden itibaren Ramin’in ailesi ve avukatları Recaişehr Hapishanesi’nin önünde bekliyor. Ramin’den hala haberimiz yok. Kimi söylentiler haber olarak yapılıyor” diyerek aile ve avukatları tarafından bir açıklama yapılmayana kadar söz konusu haberlere itibar edilmemesini istedi.

Kardeş Panahi, ailenin bekleyişini gösteren fotoğraf ile paylaştığı son mesajda da, “İdam cezasının iptali için ailenin Recaişehr Hapishanesi önündeki bekleyişi sürüyor” diye kaydetti.

Aile Panahi İle Görüştü

Ailenin ısrarlı başvuruları sonrası Panahi ile görüştürüldüğü duyuruldu.Kardeş Panahi, Twitter adresinden yaptığı son paylaşımda, ailesinin yoğun toplumsal baskılar sonucu Ramin ile görüştürüldüğünü belirtti.“Halkın yoğun baskısı ve sahiplenmesi üzerine ailem Ramin ile görüşebildi. Ramin hala açlık grevinde ve fiziksel olarak durumu kötü. Ramin, ‘bunlar benim açlık grevimi sonlandırmamı ve sonra idam etmeyi istiyorlar. Ama ben ölüme kadar açlık grevinde kalacağım ve idam edeceklerse de beni öyle alsınlar’ dedi.”

Kaynak: Gazete Karınca