9 Aydır Tutsak Olan Berkay Ustabaş Yine Tahliye Edilmedi

Berkin Elvan’ın cenazesine katılması bahane edilerek tutuklanan ve 9 aydır hapiste olan Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Berkay Ustabaş’ın bugün duruşması vardı. Berkay, bu duruşmada da tahliye olmadı.

Duruşma öncesi Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan’ın yanı sıra HDP milletvekilleri de katıldı.

Berkay’ın avukatı Erman Öztürk, kendi dosyasında tutuklama gerekçesi bulamayan savcının, cemaat üyesi olmaktan aranan Savcı Muammer Akkaş’ın hazırladığı iddianameyle Berkay’ı tutukladığını söyledi.

Savcının, “Ahdımız var seni tutuklayacağız” sözlerini de hatırlatan Öztürk, davanın hukuki değil siyasi bir dava olduğunu açıkladı.

Duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katılan Berkay Ustabaş, savunmasında;

“3 celsedir size bu davanın siyasi olduğunu, sizin siyasi bir yargılama yaptığınızı anlatmaya çalışıyorum. SEGBİS ile zor şartlarda mahkemeye katılıyorum, bu adil bir yargılama değil, itirazım neden kabul edilmiyor? Bana ve Adil Kayan’a “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür” sloganı atma suçlaması getiriliyor. Polisin cenazede 100 bin kişinin sloganı attığına dair kaydı var, ama biz iki kişi tutukluyuz. Ben cenazeye katıldım, ama sloganı atmadım, kaldı ki o slogan suç teşkil etmiyor. Önceki soruşturmamın iddianamesini düzenleyen Muharrem Aktaş,17-25 Aralık savcısı, FETÖ suçlamasıyla aranan bir firari, ben o soruşturmada herhangi bir kontrol dahi olmadan beraat ettim.5 sene geçti, şehirde kaldım, okuyordum, bu soruşturmada bu kez gözaltına alınmadım, ifadeye kendim gittim ama siz o iddianameyi delil diye alıp “terörden yargılanmış” diyorsunuz.
Hiçbir delil olmadan, 9 aydır tutukluyum. Size önceki celsede “ifadeye kendim gittim” dediğim halde iddianamede hâlâ “gözaltına alındı” yazıyor.”, dedi

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti tahliye taleplerini reddederek davayı 1 Kasım 2018’e erteledi.