Berkin Elvan Davası: Polisler O Günü Hatırlamıyor, Berkin’i Vuran Dalgalı’yı Tanımıyor!

Gezi eylemleri sırasında İstanbul Okmeydanı’nda polisin attığı biber gazı fişeğinin başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın davası İstanbul Adliyesi’nde başladı. Duruşmada olay günü Okmeydanı’nda görev yapan ZET denilen gaz kapsülü atan tüfeği kullanan polisler tanık olarak dinleniyor.

Gezi isyanı sırasında Okmeydanı’nda Berkin Elvan’ı ZET ile katleden polislerin “yargılandığı” davanın 7’nci duruşması bugün İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Duruşmada tanık olarak dinlenen polisler, olay gününe ait bir şey hatırlamadıklarını ve Berkin Elvan’ı vuran polis Fatih Dalgalı’yı tanımadıklarını ileri sürdüler. İstanbul CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve  Ali Şeker; HDP milletvekilleri Garo Paylan, Meral Danış Beştaş, Hüda Kaya, Oya Ersoy ve Erkan Baş’ın da  katıldığı duruşmada ailenin avukatları Dalgalı’nın tutuklanması isteklerini yineledi.

Avukat Çiğdem Akbulut, polisin tutuklanmamasına teki göstererek görüntülerin bozuk olmasından dolayı adli tıp raporunun da “olumsuz” olduğunu, görüntülerin yeniden incelenmek üzere kriminal büroya gönderilmesini istediklerini belirtti. Katilin bunca delile rağmen serbest olmasına rağmen avukatların tutuklandığını söyleyen Akbulut, amaçlarının bu adaletsizliği de teşhir etmek olduğunu dile getirdi

Avukat Can Atalay da Berkin’i vuranın ikinci ZET’çi olduğunun belli olmasına rağmen bu silahı o gün kullanan polis Fatih Dalgalı’nın bilirkişi raporlarında da belirlenmiş olmasına rağmen hakkında bir işlem yapılmadığı ve hala serbest olduğunu belirtti. Bu emri verenlerin de peşinde olduklarını vurguladı.

Avukatların ardından söz alan Gülsüm Elvan, “Ben çocuğumu ekmek almaya gönderdim, bana kanlı gömleğini verdiler. Bu katili kimse tanımıyor. Kim bu, şeytan mı? Katil değil çocuğumun cenazesine katılanlar cezalandırılıyor. Bu ülkede çocuklar vuruluyor, terörist ilan ediliyor. Kerbela’da nasıl çocukları katlettilerse burada da aynısı olacak, katillerin boğazına bir lokma ekmek girmeyecek. Bize yaptığınız işkence yeter. Ben çocuğumu istiyorum.” sözlerinin ardından fenalaşarak mahkeme salonundan çıkarıldı.

Mahkeme heyeti polis Fatih Dalgalı hakkındaki tutuklama talebini “sanığın kaçma şüphesi olmaması” gerekçesiyle reddederek duruşmayı 28.11.2018 günü saat 10:00’a ertelendi.


Aileler duruşma sonrası Adliye önünde toplanıp bir basın açıklaması gerçekleştirdi.