Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü Tacize Karşı Sessiz Kalmakta Israrcı

Eskişehir Anadolu Üniversitesi kütüphanesinde, geçtiğimiz günlerde kadın bir öğrenci bir erkek tarafından taciz edilmişti. Rektörlük bu taciz olayı ile ilgili herhangi bir eyleme geçmemekte ısrar ediyor.

3 Kasım gecesi gerçekleşen olayda, kütüphanede ders çalışan bir kadın öğrencinin önüne oturan tacizci, bilgisayarında izlediği pornoyu bir süre sonra kadına göstererek “rahatsız oluyor musun?” diyerek defalarca taciz etmişti. Tacizci, kadının arkadaşlarını çağırmasıyla kütüphaneden kaçarak uzaklaşmıştı. Öğrencilerin araştırmasıyla bulunan tacizcinin daha öncede aynı davranışları tekrarladığı ve başka bir kadına daha taciz girişiminde bulunduğu açığa çıkmıştı.

Öğrenciler tarafından kayda alınıp teşhir edilen tacizci, kendisini “yaptığım marjinallik”, “yurdumda internet yok” gibi sözlerle aklamaya çalışmıştı. Güvenliğin araya girmesiyle gözaltına alınan tacizci, verdiği ifadenin ardından serbest bırakıldı.

Rektörlük Hala Sessiz

Günlerdir rektörlük ile görüşmeye çalışan üniversiteli kadınlara hala bir geri dönüş sağlanmadı ve olayla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Kadınlar, rektörün cevap vermemesinin yaşanan olayı normalleştirdiğini ve olayın üstünü kapattığını dile getiriyor.

Biz bir kez daha fark ettik ki biz kadınlar ne kadar birbirimize tutunursak sesimiz o kadar gür  çıkıyor. Üniversite içinde bir daha böyle  bir olayın yaşanmaması için bizim yaşadığımız travmatik durumu başkalarının  da yaşamaması, susmayarak üstüne gitmesi için biz bu olayın üstünün örtülmesine asla izin vermeyeceğiz, meşruyuz ve sonuna kadar da bu olayın peşindeyiz. Buradan tacize uğrayan diğer kadınlara da çağrımızdır bu gibi  olaylara tanık olduysanız lütfen susmayın, biz birlikte güçlüyüz. Hayatlarımıza kadınlardan aldığımız güçle sahip çıkıyoruz

Kadınlar, yaşanan tacizlere sessiz kalmayacaklarını ve peşine düşeceklerini ve özellikle akşam saatlerinde kütüphanede nöbet tutacaklarını söylüyorlar.