Evini Yıkmaya Gelenlere Karşı Son Ana Kadar Direndi

İstanbul’un Eyüp İlçesinin Pirinççiler Mahallesi’nde yaklaşık 60 ev belediye ekipleri tarafından yıkılmaya başlandı. Yıkım sırasında ev sahipleriyle zabıta arasında arbede yaşanırken yıkım sırasında kendisini eve kilitleyen bir ev sahibi, kapı kırılarak dışarı çıkarıldı.

Yağmur altında gerçekleştirilen yıkımlar öncesinde, gecekondu sahipleri kendilerine evlerini boşaltma fırsatı tanınmadığı için belediyeye tepki gösterirken, belediye tarafından görevlendirilen işçiler tarafından evlerdeki eşyalar dışarı taşınmaya başlanmıştı bile. 2 çocuklu Nilüfer Yedek ise yıkım kararı verilen evlerden birinde oturan çaresiz ailelerden yalnızca biriydi. 2 çocuğuyla beraber oturduğu evinin yıkılmasına engel olmak için kendilerini evin içine kilitleyen Nilüfer Yedek’i zabıta ekipleri kapıyı kırarak zorla dışarıya çıkardı. Yaşanan arbedede yere düşen ve bir süre yerden kalkamayan Nilüfer Yedek, sağlık ekiplerinin müdahalesiyle kendine geldi.

 

“Madem buraya yıkım vardı daha bir ay önce neden benden bu parayı aldınız? diyerek isyan eden Nilüfer Yedek, şöyle konuştu: “Ben iş yerindeydim, çalışıyordum. Beş buçukta tebligat, sabah 07’de de telefon geldi ‘mahallede yıkım başladı’ diye. Benim kızım altı aylık hamile, oğlum rahatsız, kendim kalp, şeker, astım hastasıyım. 3 kez ameliyat geçirdim kalbimden, çalışamıyorum. Ben buna rağmen ‘çocuklarım hasta’ diye çalışıyorum. Gelmişler sabahın köründe başıma evimi yıkıyorlar. Dört ay çalıştım ve devletin bana yapı imar belgesi, imar barışı diye çıkardığı parayı ödeyeceğim diye ben yemek yemiyorum evimde. Parayı ödedim elimde yapı kayıt belgem var. Madem buraya yıkım vardı daha bir ay önce neden benden bu parayı aldınız? ‘Hayır bacım burası kayıt olmuyor, burası yıkılacak’ niye demediniz bana?