Hong Kong’da Eylemler Sürüyor

Hukuki olarak Çin’in Özel İdari Bölgesi konumunda bulunan Hong Kong’ta zanlıların Çin’e iadesi yasasında değişiklik öngören tasarının iptali için başlayan eylemler binlerce eylemcinin katılımıyla sürüyor.

Hong Kong genelinde yapılan grev çağrısınca Tamar Park’ta bir araya gelen eylemcilere, İşçi Sendikaları Konfederasyonu da destek veriyor. Ortaokul öğrencilerinin ve üniversite öğrencilerinin okul boykotu da başlattığı eylemlerde, 30 bin civarında öğrencinin iki hafta boyunca eylemde olacağı tahmin ediliyor.

Sosyal medya platformları üzerinden organize edilen dünkü eylemlerde, Hong Kong Uluslararası Havalimanı’na giden demir ve kara yolu ulaşımını engellemeye çalışıldı. Havalimanı yakınındaki yollar, ateşe verilen barikatlarla kapatılmıştı. Sonrasıda polis saldırısına maruz kalan çok sayıda eylemci polis şiddeti ve gözaltıyla karşılaşmıştı. Eylemler nedeniyle Hong Kong’dan kalkan 26 ve bölgeye gelen 17 uçuşun iptal edildiği bildirilmişti.

Kentte, hüküm giyen veya hakkında suçlama bulunan kişilerin Çin’e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı, 3 Nisan’da yerel parlamentoya sunulmuş ve tepkiler üzerine askıya alınmıştı.