Yerli Kabileler: “Bolsonaro’ya Karşı Omuz Omuza”

Amazon’un kollarından Xingu havzasında yaşayan yerel kabileler Jair Bolsonaro yönetimine karşı Kubenkokre köyünde bir araya geldi. Kasıtlı olarak başlatıldığı düşünülen orman yangınlarını yaşamlarına karşı saldırı olarak gören kabilelerden Mudjire Kayapo, BBC’ye yaptığı açıklamada “Bugün bizim tek düşmanımız var: Brezilya hükümeti, Brezilya devlet başkanı ve yerli olmayan insanların istilası. Kendi aramızda çatışmalarımız var ancak bu hükümete karşı savaşmak için birleşiyoruz” şeklinde konuştu.

Kayapo’lar adına yapılan konuşmada “Toprak ölürse, Dünya ölürse, hiçbirimiz yaşayamayacağız. Neden bunu yapıyorsunuz? Gelişmek için, diyorsunuz. Peki hangi gelişme, ormanın zenginliğini alıp yerine tek bir tür ağaç, tek bir tür hayvan koyar? Bir zamanlar bizi besleyen, mutluluğumuz için ihtiyacımız olan herşeyi veren yerlerde şimdi sadece soya veya sığırlar var. Bu, kimin gelişmesi için?

Anlıyoruz ki çok para kazanıyorsunuz. Kayapo dilinde paraya “piu caprim” deriz. Anlamı, ‘mutsuz yapraklar’. Çünkü hem ölü, hem de işe yaramayan bir şey. Tek getirdiği, zarar ve üzüntü. Yaşadığınız hayatı değiştirmek zorundasınız çünkü kayboldunuz, yolunuzu kaybettiniz. Gittiğiniz yol, yıkım ve ölümün yolu. Yaşamak için Dünya’ya, ağaçlara, bitkilere, hayvanlara, nehirlere ve toprağa saygı duymalısınız.” ifadelerine yer verildi.

Panara liderlerinden Sinku Panara, “Kayapoları öldürdük, Kayapolar da bizleri öldürdü… fakat ne olup bittiğini bilmiyorduk… bu (beyaz) tehdit hakkında henüz bir şey bilmiyorduk. Daha sonra sakinleştik, uzlaştık ve birbirimizle tekrar konuştuk; artık savaşmayacağız. Çünkü birlikte mücadele etmek için ortak bir çıkarımız var, böylece yerli olmayanlar hepimizi öldürmez” dedi.

Açıklamalar Bolsonaro’nun “kalkınma” ve “yerlileri modernleştirme” politikalarına karşı halkın direnişini ifade etmesi açısından önem taşıyor.