Katliam Sırası Madra Dağı’nda!

Kaz Dağları’nda belirginleşen, ancak devletin ve şirketlerin pek çok bölgede gerçekleştirdiği, canlı yaşamını tehdit eden ekolojik talan projelerine bir yenisi Balıkesir’in Burhaniye ve Havran ilçelerinin sınırları içerisinde yer alan Madra Dağı’nda ekleniyor. Altın aramak için  Madra Dağı başta olmak üzere, ormanları, yaylaları, meraları tehdit eden proje bölgede yaşayan halkın da tepkisini çekiyor.

Proje kapsamında TÜMAD Madencilik Şirketi ilk ÇED başvurusunu 2015 yılında yaptı. Yasal süreç ise 2017’de tamamlandı. Şirket, 75.3 milyon ton altın cevheri çıkaracağını belirtti.  Maden işletmesi geçtiğimiz Temmuz ayının başında faaliyete başladı. İlk etapta 10 yıllık işletme ruhsatı alan maden şirketin dört tane ocak açacağı öğrenildi.

Bölge halkının “Cehennem Çukuru” adını verdiği açık ocakların uzunluğu 800 metreyi, derinliği 250 metreyi bulacak. Şirket, çalışmalar için büyük miktarda suya gereksinim duyuyor. Toplam 6 tane su kuyusu açacağını bildiren şirket, saniyede 58 litre su tüketiyor. Yani, 24 saat çalışan şirket günde 5 milyon litre su kullanıyor. Yöredeki kaynaklardan temin edilen su nedeniyle bölgedeki su kaynnakları kuruma tehlikesiyle karşı karşıya.

Burhaniye Çevre Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Eşref Da şirketin projesine karşı tepkisini,  “Burası doğal güzellikleriyle hayran bırakan bir yöredir. Bölgede sertifikalı organik tarım yapılan tek yerdir. Siyanür ve ağır metal atık havuzu depremde çatladığı zaman çevreye ölümcül zehir yayılacak. Hem tarımsal sulama hem de içme suyumuz tehlike altına girecek. Bir an önce bir şeyler yapılmalı.” sözleriyle dile getirdi.