Savaş Bütçesine, Vekil Maaşına, Gereksiz Harcamalara Para Var: Hasta İlaçlarına Yok!

Geçen hafta yapılan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) düzenlemesinin ardından, Türk Nöroloji Derneği, nöroloji uzmanlarının yazdığı ve SUT düzenlemesi kapsamında ödemeden çıkarılan ilaçlar hakkında “reçeteme dokunma” çağrısı yaptı.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, nöroloji uzmanları ve nöroloji hastalarına yönelik bu kabul edilemez değişikliğin ne amaçla uygulamaya konulduğunun anlaşılamadığı, değişikliğin hastalar ve doktorlar için sorunlara yol açacağı vurgulandı.

Yapılan çağrıda; “Son SUT düzenlemeleri ile nöroloji uzmanı olarak hastalarımızın tedavisi ve yaşam kalitesini yükseltmek için reçete yazdığımız ilaçlar ödeme kapsamından çıkarılmıştır. Tedavimize yapılan bu müdahaleler, hastalarımıza ekstra bir maddi yük bindirmekte ve onları mağdur etmektedir. Nöroloji uzmanlarının Alzheimer, Parkinson, Migren, Nöropatik Ağrı ve daha pek çok hastalıkta kullanılan ilaçları yazma hakkı kısıtlanmış, nöroloji hastalarının ilacına ulaşma hakkı elinden alınmış, bazı ilaçların yalnızca 3. basamak hastanelerde yazılma zorunluluğu getirilmiştir. Bu durumun nöroloji alanındaki pek çok kronik ve dejeneratif hastalıkların tedavi ve takibinde hem nöroloji hekimi hem de hasta için önemli problemler oluşturacağı” vurgulandı.

Kemer sıkma politikalarına hastaların ilaçlarından başlayanlar, savaş bütçesinin arttırılması ve vekil maaşlarının yetersizliğini konuşmaya devam ediyor!