Katil Polise Bir İyi Hal İndirimi Örneği Daha

Muğla’da polisin öldürdüğü 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Şerzan Kurt ile ilgili bugün görülen davada Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Kurt’u vuran katil polis Gültekin Şahin hakkında, “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” suçundan 12 yıl hapis cezasına hükmetti, haksız tahrik bahanesiyle 9 yıla indirilen ceza bir de iyi hal indirimiyle 7 yıl 6 aya indirildi.

Katil polis Şahin, daha önce kasten öldürme suçundan müebbetle cezalandırılmasına rağmen tahrik hükümleri uygulanarak 16 yıl hapse mahkum edilmişti. Ancak Yargıtay’ın son bozma kararı uyarınca kasten öldürme yerine neticesi sebebiyle ağırlaştırılmış yaralama suçundan cezalandırılan katil polis indirimlerle birlikte sonuç olarak 7 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Bir önceki kararında iyi hal indirimi uygulamayan mahkeme bu sefer iyi hal indirimi de uyguladı.

Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü ikinci sınıf öğrencisi, 21 yaşındaki Şerzan Kurt, 12 Mayıs 2010’da polis tarafından vurularak ağır yaralanmış daha sonra da hayatını kaybetmişti. Dava ‘güvenlik’ gerekçesiyle Eskişehir’e nakledilmişti.