Cizre İcra Dairesi, Doktorları Satılığa Çıkardı

Özel Botan Hospital Hastanesi’nin doktorları, Cizre İcra Dairesi’nin “Tıbbi cihaz ve medikal ürünler icradan satılıktır (toplu satış)” başlığıyla yayımladığı ilanla satışa çıkarıldı.

“Aşağıda cins, miktar ve değerleri yazılı mallar satışa çıkarılmış olup Özel Botan Hospital Hastanesi’nin ruhsatname ve bu ruhsata bağlı Özel Hastane Faaliyet İzin Belgesi bağlı ve yukarıda branşları ve detayları belirtilen 22 adet Tabip Kadrosu…” sözlerinin yer aldığı ilanda ihaleye çıkarılan doktorların “değerleri” de biçildi.

Doktorların tepkisini çeken ilanda ortopedi ve travmatoloji, radyoloji, üroloji, anestezi ve reanimasyon, beyin ve sinir cerrahisi, biyokimya, çocuk sağlığı, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, göz, genel cerrahi, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları, kadın doğum hastalıkları, kardiyoloji, kulak burun boğaz alanında uzman doktorların isimleriyle birlikte “değerleri” de yer aldı. Çocuk sağlığı, genel cerrahi, iç hastalıkları, kadın doğum uzmanlıkları 55 bin 650 liradan, diğer uzmanlıklar 44 bin 520 liradan satışa çıkarıldı.

Bu ilan, devletin sağlığa biçtiği “değeri” de bir kez daha gözler önüne serdi. Duruma tepki gösterenlerden İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Osman Öztürk’ün konuyla ilgili açıklaması ise şu şekilde:

“Yüzde 18 KDV’li ve açık artırmalı bir şekilde hekimleri “mal” olarak nitelendirdikleri bir olay. Sağlık Bakanlığı garip bir şekilde özel hastanelerin kadrolarını belirliyor. Özel işletmeler kimi çalıştıracağına kendisi karar verirken, orada Sağlık Bakanlığı karar veriyor. Taksi plakası gibi alınıp satılıyor. Bu bizim en hafif tabirle “Skandal”, “Rezalet” olarak tanımladığımız bir olay. Kesinlikle kabul edemeyeceğimiz bir durum. Açık artırmayla hekimleri sunmanın, ihale günü ilan etmenin bizim açımızdan kabul edilebilir bir yanı yok. Sağlığı özelleştiren, hekimliği alınıp satılmak üzerine mal haline getiren ‘sağlık reformuna’ karşı mücadelemizi devam ettireceğiz.”