Kendini Yakmaya Çalıştı: “Adaletin Zenginin Yanında Olduğunu Anladım.”

İki gün önce Ankara Güvenpark’ta üzerine benzin dökerek kendini yakmaya çalışan 59 yaşındaki Recep Peker’in, eylemden önce iki sayfalık bir mektup yazdığı, bu mektupta neden kendini yakacağını anlattığı öğrenildi.

Mektupta “Aç kaldım, adaletten umudumu kesmemiştim. Ama adaletin zenginin, gücü olanın yanında olduğunu anladım.” ifadeleri yer alıyor.

“Ziraat Bankası Sincan Şubesi’nden ihtiyaç kredisi çekmiştim. Kredi çekerken zorunlu 750 TL’lik kredi kartı verdiler, evim olmadığı için harcamak zorunda kaldım. Kartın ekstresi geldi 100 TL. Benim 80 liram vardı, onu yatırdım. Zaten maaşım 550 TL.

2013 tarihinde maaşımın tamamına el konuldu. 5 ay boyunca açlığa mahkum edildim

Tüketici Mahkemesi’ne dava açtım. Mahkeme bir sene sürdü. İcra Müdürlüğü’ne dava açtım. Fakat 30. gün olduğu halde dosyayı işleme koymadılar. Tüketici Mahkemesi dosyayı tekrar Yargıtay’a gönderdi. Yedi sene sonra beni Tüketici Mahkemesi’ne çağırdılar. ‘Eksik evrak’ dediler ve bir kağıt imzalattılar. Bana bir üst mahkemeye dava açmayacağıma dair imza attırmışlar.

3 gün sonra Yargıtay davamı tekrar reddetti. Sebebini birine sorduğumda bütün emeklilere emsal teşkil ettiğimden davanın aleyhime olmayacağını söyledi.

Şimdi ben soruyorum; adalet bunun neresinde? Tek bir çarem kaldı Sayın büyüklerim. Allah’a ant olsun ki, Yargıtay’ın önünde kendime benzin döküp yakacağım. Ben bir kere yanarım.

Tek güvendiğim adalet yokmuş. 7 sene süründürdüler. Ama ayakkabı kutularındaki paraları bizim değil FETÖ’nün kumpası dediler ve faiziyle birlikte geri aldılar. Bense 7 sene çile çektim, aç kaldım ama adaletten umudumu kesmemiştim. Adaletin zenginin, gücü olanın yanında olduğunu anladım. Adalet beni bitirdi, diyeceklerim bu kadar…”

Kendini yaktığı gün ambulansla hastaneye götürülen Recep Peker’in hayati tehlikeyi atlattığı söyleniyor.