35 Gündür Cenazesi Verilmiyor

11 Ağustos’ta Hakkari Yüksekova kırsalında çıkan çatışmada yaşamını yitiren PKK’li Muhammet Emin Demir’in cenazesi 35 gündür ailesine verilmiyor.

Cenazeyi almak için tüm girişimleri sonuçsuz kalan baba Murat Demir, cenazenin teşhis edilmesine ve DNA testi için Hakkari Devlet Hastanesi’ne kan örneğinin verilmesine rağmen devletin psikolojik saldırısının devam ettiğini söyledi.

Oğlunun ölüm haberini 18 Ağustos’ta televizyondan öğrenen Murat Demir 21 Ağustos’ta oğlunun cenazesini almak için Hakkari’ye giderek savcılığa başvuru yaptı. Diyarbakır Bismil’de yaşayan aile cenazeyi almak için 4 kez Hakkari’ye gitmesine rağmen her defasında engellendi.

Hakkari’de İnsan Hakları Derneği’ne, Diyarbakır’da ise Medeniyetler Beşiğinde Hayatlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne başvurduklarını söyleyen Murat Demir, devletin psikolojik baskısına maruz kaldıklarını belirterek şunları söyledi:

“Bu süre boyunca polisler tacizde bulundu. Hakkari’den Bitlis çıkışına kadar takipteydik. Bitlis’in çıkışında ekip arabaları geldi, bizi sağa çekti. Önce Narkotik dediler, ondan sonra arama yapıldı. Bize niye Ahlat’ta durdunuz diye sordular. Meğer takip ediyorlarmış. Niye Gevaş üzeri gittiniz de dönerken Ahlat üzerinden geldiniz, Yüksekova’ya niye uğradınız diye sordular. Akrabalarımız vardı, orada bir gece kaldık dedik. Bu şekilde psikolojik baskı yapıyorlar, gözdağı veriyorlar, korkutmaya çalışıyorlar, Bitlis’in dışına kadar gelip takip etmeleri bunu gösteriyor. Aileleri zor durumda bırakmak istiyorlar.”

Çocuğunun cenazesini defnetmek isteyen Murat Demir, ” Bir an evvel bu savaş bitsin. Çocuklarımız ölmesin, babalar çocuklarını gömmesin. Bir an önce barış olsun, çocuklar ölmesin, gençler ölmesin, hiç kimse ölmesin. Halkımız için de söyleyeceğim tek şey, yekitî (birlik), yekitî, yekitî” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı