ABD, Aramco Saldırısından İran’ı Sorumlu Tuttu

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan’ın petrol devlerinden Aramco’ya gerçekleştirilen saldırıyla ilgili İran’ı suçladı.

Twitter hesabından açıklamalar yapan Pompeo, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in diplomasi yapıyormuş gibi davranırken, Tahran’ın Suudi Arabistan’a yönelik 100’e yakın saldırının arkasında olduğunu öne sürdü.

İran’ın dünyanın enerji arzına eşi benzeri görülmemiş bir saldırı başlattığını söyleyen Pompeo tüm devletleri İran’ın saldırılarını kınamaya çağırdı.

NE OLMUŞTU?

Suudi Arabistan’ın petrol devlerinden Aramco’nun ülkenin doğusunda bulunan iki rafinerisinde insansız hava araçlarıyla (drone) saldırı gerçekleştirildi. Saldırının Yemen’deki İran destekli Ensarullah  Hareketi tarafından gerçekleştirildiği iddia ediliyor. Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Abqaiq ve Khurais petrol yerleşkelerinden yükselen alevlerin sabahın erken saatlerinde kontrol altına alındığı belirtildi. Suudi Arabistan’ın ana gelir kaynağı olan petrol, dünyanın en büyük petrol şirketi olan Aramco tarafından çıkarılıp işleniyor. Aramco, dünyanın petrol üretiminin yaklaşık %10’unu tek başına karşılıyor.

Yemen’de Suudi Arabistan destekli güçlerle Şii Husiler arasında 2014 yılından bu yana çatışmalar sürüyor. Bölgedeki savaş, Ortadoğu’daki Sünni-Şii çatışmasının bir parçası. Yemen Savaşı aynı zamanda da İran ile Suudi Arabistan arasındaki ismi konmamış savaşın cephelerinden biri.