Köylüler MEB’e ve Menzil Tarikatına Direniyor

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesindeki Göktepe, Kaldırım ve Ahiler köylerindeki çocuklar, Menzil tarikatının merkezi olan Buhara’daki okula gitmeye zorlanıyor. Köylüler Buhara’daki okula çocuklarını göndermemek için bir haftadır direnirken, jandarma eşliğinde aileleri ikna için köylere giden Milli Eğitim yetkilileri ve kaymakam, velileri para cezası ile tehdit etti.

Köylülere dayatılan ve yolu bile olmayan okul Menzil tarikatının merkezi olarak bilinen Buhara’da bulunuyor. Aileler okulun ulaşımının zorluğu ve Buhara’da olması nedeniyle çocuklarını okula göndermek istemiyorlar. Devletin Milli Eğitim Müdürlüğü, Kaymakamlık ve jandarma aracılığıyla uyguladığı baskı köylüleri zorunlu göçe mecbur bırakıyor.Çocuklarını Buhara’daki okula göndermemekte kararlı olan aileler, son çare olarak köylerine yakın olan Eskişehir’in Sivrihisar, Konya’nın Çeltik ilçe merkezine göç edeceklerini söylüyorlar. Bazı aileler ise şimdiden çocuklarını Eskişehir’e gönderme hazırlıklarına başlamış.

Buhara’daki okulun çok yakınında bir tarikatın merkezinin bulunması aileleri kaygılandıran en önemli neden. Tarikatın müritleri sürekli olarak şehir dışından Buhara’ya geliyor. Aileler çocuklarının bu ortamdan etkilenmesini istemiyor. Aileler çocuklarını Buhara’daki okula göndermemek için çareyi başka köylerden ikamet göstermekte bulmuşlar ama il ve ilçe eğitim müdürleri böyle bir durum olduğunda gerekli kontrolleri yapacaklarını, ailelerin taşınmaması durumunda ceza keseceklerini söylüyorlar.