11. Uluslararası Hrant Dink Ödülleri Kadınların Sesini Yükselten Agnes Kharshiing ve Nebahat Akkoç’a Verildi

Hrant Dink’in katledilmesinin ardından anısını yaşatmak ve mücadelesini sürdürmek için her sene Hrant Dink’in doğum günü olan 15 Eylül’de farklı çalışma alanlarında ayrımcılığa,ırkçılığa,şiddete karşı mücadelesini sürdürenlere “Uluslararası Hrant Dink Ödülü” veriliyor.

Bu seneki ödül Hindistan’da yoksul, kadın ve çocuk hakları için çalışan Agnes Kharshiing ile  kadına yönelik şiddet’e karşı da verdiği mücadeleyle de bilinen Nebahat Akkoç’a verildi.

Kharshiing konuşmasında, “Halk sesini yükseltmeye başlamalı; korunmasızlara yardım etmeli, insan hakları ihlal edildiğinde onlara destek olmalı. İnsanlık, nefreti ancak bu şekilde alt edebilir. Dünyaya barışı getirmek için, çocukların içinin korkuyla değil sevgiyle dolması için birlikte yapabileceğimiz çok şey var.” derken Nebahat Akkoç da  “Bu kıymetli ödülü; devrimin kendisinden başlayacağına, aile içinden başlayacağına inanarak ve tüm bedelleri göze alarak şiddete karşı durmaya çalışan, kendi şiddetleri ile baş ederken geliştirdikleri yöntemlerle yeni bir dünya hayal etmemizi mümkün kılan tüm kadınlar adına alıyorum.” diyerek kadınlara adadı.