CHP Dokunulmazlık Oylamasından Önce Genelkurmay’la Görüştü

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 2016 Mayısında dokunulmazlıkların kaldırıldığı Anayasa değişikliği teklifinin TBMM’deki oylamasından birkaç gün önce CHP’li bir milletvekilinin, Genelkurmay Başkanlığı’nı ziyaret ettiği ve bu görüşmeden sonra CHP’nin tavrını “evet” olarak belirlediğini ifade etti.

Demirtaş,  “Değişen Bir Şey Yok/ Meclis’ten Mahpushaneye Kürt Milletvekilleri” kitabına verdiği söyleşide dile getirdi. Gazeteci Hayri Demir ve Siyaset Bilimci Hasan Kılıç’ın kaleme aldığı kitap Dipnot Yayınları’ndan çıktı. 2016 yılında milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırıldığı sürecin tüm yönleriyle ele alındığı kitapta, halen  hapishanede bulunan HDP’nin  Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile HDP milletvekilleri Abdullah Zeydan, Selma Irmak, Çağlar Demirel, Gülser Yıldırım, Burcu Çelik Özkan, Ferhat Encu, Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken ile söyleşiler yer alıyor. Bu söyleşiden bizim dikkatimizi ceken bölümü sizinle paylaşıyoruz:

“Size göre CHP’ye düzenlemeyi destekleme kararı aldırtan neydi?” sorusu üzerine ise;

Demirtaş : “CHP’nin tarihi bir ‘hata’ yaptığı belliydi. Ama bu hatalarını CHP yönetimi şu ana kadar resmi olarak kabul etmedi. Bireysel olarak bazı CHP’liler bunun hata olduğunu söylediler sadece. Ama CHP yönetiminin o günlerde neden böyle bir ani karar aldığına dair çeşitli duyumlarımız var tabi ki. Spekülasyonlara yol açmamak adına ben de bunları şu anda tekrar hatırlatmak ve altını çizmek istemiyorum. Fakat bir gün her şey tüm çıplaklığıyla ortaya çıkacaktır. Sadece şu kadarını söyleyeyim. TBMM’de oylama yapılmadan birkaç gün önce bir CHP’li vekilin Genelkurmay Başkanlığı’nı ziyareti ile başladı her şey ve CHP’nin kararı ‘evet’e evrildi.”

İdris Baluken:  “CHP ülkenin ihtiyacı olan sosyal demokrat bir parti olmak yerine tek parti döneminin kodlarıyla kendini cumhuriyetin ve ülkenin asıl sahibi olarak gören, üstenci, elitist, iktidarcı anlayışını korumayı tercih ediyor. … Bugün yoksulluğun, yolsuzluğun, açlığın, işsizliğin, baskının, savaşın, ölümlerin olduğu bir ortamda sosyal demokratik bir partinin iktidara gelmesi için bütün koşullar olmasına rağmen CHP’nin mevcut durumu her şeyi göstermeye yetiyor. Dokunulmazlık oylamasındaki tutumuyla Meclis’in etkisizleşmesinden, hatta tasfiyesinden rejim değişikliğine kadar giden bütün süreçte CHP’nin tarihi vebali ve sorumluluğu vardır. CHP’nin devletin saklı dehlizleri yerine meydanlardaki halk denizini dikkate almadığı sürece bu çıkmazı aşamayacağı düşüncesindeyim.”