İlahiyatçı Nurettin Yıldız: Kadınların 90 km’den Fazla Araç Kullanmaları Günah


Önceki süreçlerde medyada “6 yaşındaki çocuk evlenebilir”, “Asansörde halvet olur”, “Dayak yiyen kadın şükretsin” şeklinde açıklamaları olan Sosyal Doku Derneği Kurucu Başkanı ve İlahiyatçı Nurettin Yıldız kadınların araba kullanmasını “ahlaki sıkıntı” olarak değerlendirdi.

Bir takipçisinin kadınların araba kullanması üzerine yönelttiği soru üzerine “Diyoruz ki araç kullanmanın kadını erkeği olmaz. Eğer bir toplumda bir örfte kadınlar araç kullanıyorlarsa erkekler gibi kullanırlar. Ama araba kullanmanın kadına ahlaki bir risk getirme ihtimali olan bir ortam söz konusuysa, savaş ortamı gibi, devletin otorite zafiyeti gösterdiği bir bölge olması gibi bir sıkıntı varsa bu kadının zaten kendi iffetiyle ilgili düşünmesi gereken, can sağlığı ile ilgili düşünmesi gereken bir mesele”şeklinde cevap veren Yıldız, sosyal medyada yoğun tepkiyle karşılandı.

Kadınların “yanlarında mahremleri olmadan” 90 kilometreden fazla araba kullanmalarının haram olduğunu ileri süren Yıldız, “Fıkıh açısından yani dinimizin hükümleri açısından tek sorun kadının direksiyonun başında yanında mahremi yokken 90 km’den fazla araç kullanmasıdır. Çünkü Peygamber Efendimiz kadının 90 km. den fazla bir yere bir tane iki tane üç tane kadında olsa yanında mahremi olmadığı sürece gitmesini yasaklamıştır. İstanbul’dan Bolu’ya bir hanımefendi araç kullanarak, veya başka bir bayanın aracına binerek gidemez” dedi.