Adana’da Saldırıya Uğrayan Suriyeliler: Can Güvenliğimiz Yok

19 Eylül’de saldırıya uğrayan Suriyeliler, saldırıların polis gözetiminde organize yapıldığını, can güvenliklerinin olmadığını söyledi.

Adana Seyhan ilçesine bağlı Dumlupınar Mahallesi’nde yaşayan Suriyeliler, geçtiğimiz günlerde ırkçı saldırılara ve linç girişimine maruz kalmıştı. Çocuk tacizi sonrası tacizcinin Suriyeli olduğu iddiasıyla Halep Mahallesi diye bilinen mahallede yaşayan Suriyelilere yönelik gerçekleşen saldırıda 200’e yakın ev ve iş yeri ile 60 aracın tahrip edildiği öğrenildi. Suriyeliler’in yağmalanan dükkanlarına Türk bayrakları asılırken, bazılarına ise “Türk” ve “TC” yazıldı.

Tacizcinin Suriyeli olmadığı anlaşılmasına rağmen ırkçı grup Suriyelilerin mahalleyi terk etmesini istiyor. Saldırılardan sonra polisin mahalleyi kuşatması nedeniyle hala evlerinden çıkamayan Suriyeliler, saldırganların başka mahallelerden getirilerek polis gözetiminde hareket ettiklerini söylüyor.

Muhammed Hasan Beker adlı Suriyeli mülteci, 4 yıldır esnaflık yaptığını ve saldırı sırasında dükkan civarında olduğunu söyleyerek, “Suriyeli istemiyoruz diye bağırıyorlardı. 20 bin lira zararım var. Dükkanlara saldırı olduğunda polis müdahale etmiyordu. Eğer Suriyeli istemiyorlarsa, biz gidelim” dedi.

Kaynak: MA