Türkoğlu Hapishanesi’nde İşkence Sürüyor

Maraş Türkoğlu Hapishanesi’nde bulunan devrimci tutsakları hapishane yönetimi ayakta sayım ve İstiklal Marşı okumaya zorluyor. Devrimci tutsak Serhat Yıldırım’ın babası Hamdullah Yıldırım 16 Eylül’de gittiği hapishanede yaşanan şiddeti aktardı.

Serhat Yıldırım, 2 ay önce Tarsus 1 No’lu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nden Maraş Türkoğlu Hapishanesine sürgün edildi. Oğluyla kapalı görüşte bir araya gelen baba Yıldırım, koğuşlarda ve koridorlarda gardiyanların sürekli şiddet uyguladıklarını aktardı. Koğuşlara gelen gardiyanlar tutsakları ayakta sayım ve İstiklal marşı okumaya zorluyor.

Tutuklu ailelerine düşman muamelesi uygulandığını söyleyen baba Yıldırım, “Aileler görüş salonuna gidene kadar 2 veya 3 farklı aramadan geçiyor. Aramanın yanı sıra aileler hakaretlere maruz kalıyor. Ben 12 Eylül’ü de yaşadım ama Maraş zulmü başka” dedi. Son 2 açık görüş öncesi tutuklulara şiddet uygulayarak salona aldıklarını aktaran Yıldırım, “Bize söylemediler ama koridordan getirilirken sesleri geliyordu. Ve geldiklerinde darp izleri vardı” diye aktardı.
Görüş sırasında ailelere de saldırının söz konusu olduğunu ve saldırılara karşı çıkmaları nedeniyle açık görüşün iptal edildiğini söyleyen Yıldırım hapishanelerdeki tecrite karşı başlatılan açlık grevlerinin 22 Mayıs’ta son bulmasına rağmen tutukluların tedavi edilmediklerini söyledi.
Türkoğlu Hapishanesi geçtiğimiz aylarda yine işkence iddialarıyla gündeme gelmişti. İnsan Hakları Derneği Adana şube başkanı İlhan Öngör, hapishanede yoğun hak ihlalleri yaşandığına dair ailelerden gelen şikayetler üzerine incelemede bulunmuş, 30’dan fazla gardiyanın tutsakları darp ettiğini, devrimci tutsaklara yönelik işkence yapıldığını söylemişti.
Kaynak: MA