Akdeniz’de Sular Tekrar “Isınıyor”

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) ait Yavuz adlı petrol ve doğalgaz arama gemisi dün Kıbrıs adasının güneyinde, hem Türkiye hem de Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından egemenlik iddia edilen bölgede arama başlatmak üzere yola çıktı.

TC Devleti böylece ilk defa Rumlar tarafından yabancı şirketlere ihale edilen bir alanda sondaj faaliyeti yürütecek. Kıbrıs Cumhuriyeti bu duruma daha önce karşı çıkarak uluslararası hukuk girişimlerinde bulunacağını açıklamıştı.

İngiltere Devlet Bakanı Christopher Pincher da açıklama yaparak TC Devleti’nin hamlesini kınadığını belirterek Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yanında olduklarını açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Margan Ortagus aylar önce bu duruma ilişkin “ABD, Türkiye’nin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) münhasır ekonomik bölge olarak tanımladığı alanda sondaj faaliyetlerini yapma niyetini duyurmasından derin kaygı duyuyor” demişti.

Yavuz isimli bir başka gemi TC Devleti’nin kuruluşuna neden olan 1. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı’nın savaşa girmesine vesile olan geminin adı aynı zamanda.