Mezopotamya’nın İlk Liman Kenti Sular Altında Kaldı

Mezopotamya coğrafyasının ilk tarihi liman kenti, Ilısu Barajı’nın suları altında kaldı.

Dicle ve Botan Vadilerini yok edecek Ilısu Barajı’nda tüm tepkilere rağmen su tutma işlemi sürüyor. Ilısu Barajı’yla birlikte bu vadilerdeki binlerce yılık tarihi eserler, höyükler, binlerce mağara, binlerce dekarlık mera ile ekili alanın yanı sıra 199 yerleşim yeri su altında kalacak. Bu tarihi yerlerden biri olan ve Dicle Nehri ile Botan Nehri’nin kesiştiği Siirt’in Kurtalan ilçesi Çattepe köyünde bulunan Tel-Fafan Antik Liman Kenti sular altında bırakıldı. Tel-Fafan’ın tamamen sular altında kalması, Çattape’nin bir kısmının sular altında kalmasıyla köyün adaya dönüşmesi, yaşanacak yıkımın sadece bir bölümü.
Köyde son yıllarda başlatılan kazı çalışmalarında, MÖ 2 bin yıllarında kurulduğu tahmin edilen Tel-Fafan Antik Liman Kenti’nin kimi kalıntıları yerinden çıkarılmış, Tunç Çağı’na ait kimi kalıntılar bulunmuştu. Bulunan kalıntılar ile birlikte antik limanın tarihi MÖ 5 bin yıllarına kadar gittiği ortaya çıkmıştı.
Tarihi bulguların sular altında kaldığı bölgede, 90’lı yıllarda devletin şiddeti sebebiyle göç etmek zorunda bırakılan ve 2000’li yıllarda köyüne dönebilen halk, bu kez de baraj sebebiyle göç etmek zorunda bırakıldı.