Özbek Polisi’nden Nadira’nın Ailesine Tehdit

AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara’daki evinde, Ünal’a ait silahtan çıkan kurşunla yaşamını yitiren 23 yaşındaki Özbekistan’lı ev işçisi Nadira Kadirova cinayetindeki şaibelere hemen her gün bir yenisi ekleniyor. Kadirova ailesinin bireylerinin, Özbek polisi tarafından “Ölen öldü size bir şey olmasın” denilerek tehdit edildikleri öğrenildi.

Cenazenin Özbekistan’a uçak ile götürüldüğü ve Kadirova’nın ağabeyi Muhammet Kadirova’ya AKP’li Ünal’ın koruması veya şoförü olduğu iddia edilen bir çalışanının eşlik ettiği bildirildi. Muhammet Kadirova’ya yaşananları birine anlattığı takdirde cenazenin kendisine verilmeyeceğinin söylendiği de iddialar arasında yer aldı. Aile üyesi, Muhammet Kadirova’nın Taşkent Havaalanı’nda Özbek polisleri tarafından karşılandığını, bir odaya alındığını, evraklar imzalatıldığını ve tehdit edildiğini belirtti. Ünal’ın çalışanı ise cenazenin defin işlemine kadar ailenin yanında ayrılmadığı da öğrenildi.

Özbekistan’da bulunulan otopsi talebi ise “Kadirova’nın iç organlarının Türkiye’deki otopsi sırasında alındığı vücudunun büyük bir bölümünde dikiş olduğu” gerekçesi ile reddedildi. Cenazeyi define hazırlayan kadınların aileye aktardığı bilgiye göre de Kadirova’nın vücudunda çenesinin alt kısmından kasığına kadar uzun bir dikiş izi bulunduğu ve Türkiye’deki otopside Kadirova’nın bedenine zarar verildiği için Özbekistan’da otopsi yapılamadığı belirtildi. Kadirova’nın bacaklarındaki hafif dereceli şişlikler ve morluklar da “darp edildiği” iddialarını kuvvetlendirdi.

Kanadalı Özbekler ve Yurttaşlık Derneği Başkanı Gazeteci Fahrettin Tacımurat ise, Kanada’daki derneğimiz vasıtasıyla Uluslararası kuruluşlara bu şüpheli ölümü taşıyarak ölüm aydınlatılması için çaba sarf edeceklerini söyledi. Öte yandan AKP’li Şirin Ünal’ın, Nadira Kadirova’yı çalışma izni olmadan ve sigortasız çalıştırdığı öğrenildi.

Kaynak: Birgün