Suriye’de İşgal Kalıcılaşıyor mu?

Ankara, Suriye’ye dair işgal hareketini kalıcılaştıracak art arda provokatif adımlar atıyor. Dün Cumhurbaşkanlığı kararıyla El Bab, Azez ve Afrin’de Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı fakültelerin açılması kararından sonra, ÖSO adı altında birleştirilen bazı cihatçı çetelerin  Milli Ordu  (Ceyş- el  Vatani) adı altında birleştiği açıklandı. 2016’da Fırat Kalkanı ve 2017’de Zeytin Dalı adları altında işgal edilen Azez, El Bab ve Afrin bölgeleriyle, Astana toplantılarında alınan çatışmasızlık bölgeleri oluşturma adına girilen İdlip’teki cihatçı çeteler böylece  Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı olarak tek çatı altında toplanacak. Kurulduğu Urfa’da ilan edilen söz konusu Milli Ordu’nun sözcüleri, TC’nin olası Fırat’ın Doğusu’na yönelik yeni bir işgal hamlesine de aktif destek verileceğini belirtti.

Ana faaliyet alanı Şam yönetiminin operasyonlarını sürdürdüğü İdlip, Hama, Hama ili kırsalı ve sahil bölgeleri olarak tanımlanan yapının, Fırat’ın Doğusu’nun yanı sıra,  “Suriye hükümet birliklerini püskürtmek gibi” görev tanımları bulunuyor.

Suriye’de savaşın sonuna gelindiğinin konuşulduğu ve son Astana toplantısında yeni anayasa yazımı gibi savaşı fiilen bitiren kararların alınmasından sonra, Ankara’nın Rusya- ABD dengesinde yeni tavizler koparmaya dönük bu hamlelerinin Moskova ve Washington’da nasıl karşılık bulacağı ise henüz soru işareti.