Ankara’da 10 Ekim Anması Gerçekleştirildi

10 Ekim 2015’te Ankara Tren Garı önünde gerçekleştirilen katliamda yaşamını yitirenler Karşıyaka Mezarlığı’nda anıldı. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB adına okunan basın açıklamasında, 103 kişinin katledildiği, yüzlerce insanın yaralandığı katliamın unutturulmayacağı vurgulandı.

Karşıyaka Mezarlığı’nda bulunan Korkmaz Tedik, İdil Güneyi, Ali Kitapçı, Uygar Coşkun ve Sevgi Öztekin’in mezarları başında anmalar gerçekleştirildi.

Ali Kitapçı’nın yoldaşı Emel Kitapçı Ali’nin mezarında yaptığı konuşmada: “Özgürlük mücadelemize devam edeceğiz. Onlar hangi katliama başvurursa başvursun, o katliamların ardından da bugünleri unutmayacak binlerce insan yine aynı yoldan yürümeye devam edecek. Ali Kitapçı’nın şahsında 103 yoldaşımı selamlıyorum. 10 Ekim katliamını ve bu topraklarda bizlere yaşatılan katliamları unutmayacağız, unutturmayacağız.” dedi.

Ali’nin mezarında yapılan konuşmalarda, özgürlük mücadelesine, devrimci anarşizm mücadelesine devletin hiçbir bombasının geri adım attıramayacağı vurgulandı.

Korkmaz Tedik’in babası Erdoğan Tedik konuşmasında: “Şu an oğlum Korkmaz’ın mezarı başındayım, ona söz verdim. Dik duracağız, mücadeleye devam edeceğiz. Onun zulme su gibi gülüşünü, vicdanlı duruşunu, zulme karşı direnişini asla unutmayacağız, unutturmayacağız.” dedi.

Uygar Coşkun’un mezarı başında konuşan Mehtap Sakinci Coşkun, “Benim burada ailem sizlersiniz. Bizler 10 Ekim’de bedel ödeyen insanlar olarak büyük bir aile olduk. Biz hiçbir zaman mağdur aileler olarak anılmak istemedik. Yaşamaya devam ediyoruz, nefes almaya devam ediyoruz ve devam edeceğiz, bu katliamı unutturmayacağız.” dedi.

İdil Güneyi ve Sevgi Öztekin’in mezarında konuşmalar yapılarak karanfiller bırakıldı. Mezarlık anmaları 9 Ekim’de Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılacak etkinliğe ve 10 Ekim’de Tren Garı önünde yapılacak anmaya çağrı yapılarak sonlandırıldı.