ABD Suriye’den Çekiliyor TC İşgal Hazırlıklarına Başlıyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasında geçen telefon görüşmesinin ardından, ABD yönetiminden yapılan açıklamada “Türkiye, yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak” denildi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada “IŞİD’i yenen ABD kuvvetlerinin, artık doğrudan bu bölgelerde olmayacağı” vurgulandı. Yapılan görüşmeler ve pazarlıklar sonrası gündemi bir hayli meşgul eden olaylar, yalnızca ülke gündeminde değil dünya gündeminde de geniş yer buldu. IŞİD’in yenilmesinin ardından tutuklanan çeteler içinse “Türkiye bundan böyle, ABD’nin son iki yıldır, bölgede yakaladığı IŞİD savaşçılarından sorumlu olacak” şeklinde konuşuldu.

Gelişmeler üzerine Suriye Demokratik Güçleri tarafından yapılan açıklamada, SDG ‘ABD askerlerinin taahhütlerini yerine getirmeyerek Türkiye sınırından çekildiği’ ifadelerini kullandı. Saldırılara karşı direnileceği ifade edildi.

Ardından sabah saatlerinde yaptığı açıklamada Tayyip Erdoğan “Akşamki görüşmemizden sonra bölgede bir çekilme olayı başlamış vaziyette. Buradaki karşılıklı muhataplar çalışmalarını yürütüyor. Bu yeni bir şey değil, Trump daha önce çekilme talimatını vermişti ama talimatın gereği biraz gecikti. Bu konuda çalışmalar sürüyordu. Bir gece ansızın gelebiliriz demiştik. Bu kararlılığımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

IŞİD’li çeteler konusunda ise verilen rakamlara itiraz ederek “Şu anda orada cezaevlerinde olan bazı rakamlar var. Bu konuyla ilgili bizim de bir yaklaşım tarızımız var. DEAŞ’lıların kontrolünü kendi elimizden çıkarmalıyız artık yetti diyorlar. Bu konuda ne gibi adımlar atılabilir kendileri bir çalışma yapacaklar. Ne gibi bir adım atalım ki cezaevindeki DEAŞ’lıları derdest edelim” dedi. Görüşmenin ardından Trump’la olan ilişkilerin sürdürülmesine ilişkin “Büyük ihtimalle önümüzdeki ayın ilk yarısında bu ziyareti gerçekleştireceğiz. Washington’da bu ziyaret olacak. Yüzyüze olması işin derinliğini, Türkiye-ABD ilişkileri ve bölgedeki gelişmeleri ele alma fırsatımız olacak. Başlıklardan biri de F-35. Bu uzayan bir süreç oldu. Görüşmede bunu karara bağlamak istiyoruz. Ödemelerde biz aksama yapmıyoruz. 1.4 milyar dolarlık ödeme yaptık. Bu konuyu ele alacağız.” şeklinde konuştu.