Donald Trump: “Bu saçma, sonu gelmez savaşlardan çekilme vakti geldi”


ABD’nin Suriye’den çekilme kararının ardından Twitter üzerinden gelen tepkiler üzerine açıklamalar yapan Donald Trump, bölgedeki güçlere başınızın çaresine bakın mesajı verdi.

Açıklamalarına “ABD Suriye’de 30 gün kalacaktı, bu yıllar önceydi. Kaldık ve ufukta bir hedefi görünmeyen bir savaşa giderek daha derin bir şekilde girdik” şeklinde başlayan Trump, kendisi yönetime geçtikten sonra IŞİD’in yenildiğini ifade etti. Yakalanan IŞİD çetelerinin Avrupa’lı olanlarına vrugu yapan açıklamada “Fakat Avrupa onları geri istemedi, ‘Onları sen tut ABD’ dediler. Ben ‘HAYIR, size büyük bir iyilik yaptık ve şimdi bizim onları, muazzam bir maliyetle, Amerikan hapishanelerinde tutmamızı istiyorsunuz. Onlar yargılamanız için sizindir’ dedim” şeklinde konuştu.

Askerlerin Suriye’den çekilmesiyle Kürtleri yüzüstü bıraktığına yönelik eleştirilere ise “Kürtler bizimle savaştı ama bunun için devasa boyutlarda para ve ekipman aldılar. Türkiye’yle on yıllardır savaşıyorlar. Ben bu savaşı yaklaşık üç yıl erteledim ama bizim, birçoğu kabilesel olan bu saçma Sonu Gelmez Savaşlardan çekilme ve askerlerimizi eve döndürme vaktimiz geldi. ÇIKARIMIZA OLAN YERLERDE, VE SADECE KAZANMAK İÇİN SAVAŞACAĞIZ’. Türkiye, Avrupa, Suriye, İran, Irak, Rusya ve Kürtlerin şimdi sorunu çözmeleri, kendi ‘mahallerinde’ yakalanan IŞİD savaşçıları ile ne yapmaları gerektiğine karar vermeleri gerekiyor. Hepsi IŞİD’den nefret ediyor, yıllardır düşmanlar. Biz 7 bin mil uzaktayız ve yakınımıza gelirlerse, IŞİD’i yeniden ezeriz.” dedi.