Emine Bulut’un İlk Davası Görüldü

Geçtiğimiz aylarda katledilen Emine Bulut’un duruşması bugün Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Emine Bulut’un ailesi, çok sayıda avukat ve kadın örgütlerinden kadınlar katıldılar. Duruşma saatinden önce farklı şehirlerden bir araya gelen birçok kadın örgütü, hem Emine Bulut için hemde katledilen diğer kadınlar için basın açıklaması gerçekleştirdiler.  Duruşmaya farklı bir salondan SEGBİS üzerinden bağlanan Emine Bulut’un kızı Bilge, psikolog eşliğinde katliamın gerçekleştiği günü anlattı:

“Olay günü o kişi anneme mesaj attı, ‘yemek yiyelim’ dedi. Biz gittik, o kişi annemin kolunu tuttu. Biz uzaklaştık, taksi durağına gittik, taksi yoktu. Karakola gittik, annem polise söyledi, yarım saat sonra oradan çıktık. Dolmuşa bindik, annem beni dedeme götürecekti. O kişi annemi zorla minibüsten indirdi. Ben annemi bırakmadım, annem bana “Git!” dedi. Ama ben annemi yalnız bırakmak istemedim. Bir yere gidip oturduk, orada olanlar oldu. O kişi hep bıçak taşırdı yanında. Ben kapının önündeydim, onlar biraz uzağımdaydı. Ama ben gördüm onları. O kişi annemin boğazına sarıldı, vurdu. Ben elimdeki tableti ve poşeti onun kafasına attım ama engel olamadım… O kişi benim babam değil, ‘baban’ diye söz etmeyin.” şeklinde ifade verdi.

Duruşmada tanık olarak dinlenen Emine Bulut’un kardeşi Bekir Bulut ifadesinde “Ablam hamileyken ayrıldı kocasından. Ablam doğum yaptığında yanında yoktu. Hastanede 6 ay boyunca tedavi gördü, yine yanında yoktu. Çocuk bu yaşına geldikten sonra babalık damarları kabarmaya başladı. Çocuğu gösterme konusunda sadece ben karşı geliyordum. Beni cezaevine attırdılar, benim orada olmam gerekiyordu. Ablam hamileyken ablamı dövüp, kışın ortasında balkona koymuştu.” şeklinde bahsetti.

Emine Bulut’un diğer kardeşi Mikail Bulut ise “Sanık sürekli kumar oynuyordu, alkol alıyordu. Ablamı hamileyken kışın ortasında dövüp, balkona atmıştı. Ablam bu olaydan sonra bize geldi. Doğumdan sonra yine barıştılar, yine ayrıldılar. Sanık bizim evimize yakın yerde gelip, çocuğu teslim etti. Ben gidip sanıktan teslim aldım B.’yi. Elimden geldiği kadar çocuğuyla görüşmelerini istiyordum. Çocuğu yanına götürdüm gösterdim; ama onun bu yaptığı ona yakıştı. 10 yaşındaki küçücük kıza bir kez sesimizi yükseltmedik. O kız, dedesine ‘baba’ diyordu. Sanıktan şikayetçiyim.” şeklinde ifade verdi.

Duruşmaya katılan Emine Bulut’un annesi Fadime Bulut ağlayarak verdiği ifadesinde “Torunum konuşmuyordu babasıyla, konuşmak istemiyordu. 9 sene sonra nasıl diyecek ‘ben senin babanım’ diye. Kız ‘yapma’ deyince itmiş onu. Her zaman telefonlarda ağlatıyordu kızımı. Torunum, ‘annemi dolmuştan indirdi, oraya ittirdi’ diyor. ‘Babayım’ demeye utan. Torunum seni unutmayacak bundan sonra. Asılmasını istiyorum, onun anası da yaşasın benim yaşadığımı. Hiç olmazsa yaralı koysaydın. Torunum olaydan sonra bana konuştu; ‘Anneanne dolmuşta kimse yoktu, 3 kişiydik’. dedi. Arkadan tutmuş çekmiş kolundan içeri sokmuş. Seyretmişler. Hiç mi el insaf yoktu? Sandalyeyi kafasına vursalardı. ‘Ben ambulans çağırın, yardım edin diye bağırıyordum; ama kamera çekiyorlardı anneanne’ dedi. Allah’tan korkmaz; yaralı koyaydın hiç olmazsa, ben bakardım ölene kadar kızıma. Sen nasıl uyku uyuyorsun?” değindi.

Duruşma salonunda Emine Bulut’un katledilme anına ilişkin görüntüler gösterilince anne Fadime Bulut fenalaşarak bayılmasının ardından aile,katil Fedai Varan’a saldırınca duruşmaya ara verildi. Ailenin salondan çıkarılmasının ardından duruşma devam etti.

Savcı katil Fedai Bulut’a “canavarca kasten adam öldürmekten” ağırlaştırılmış müebbet cezası talep ederken Emine Bulut’un tahrik edici hiç bir eylemenin bulunmaması nedeniyle haksız tahrik indirimi uygulanmamasını ve olayın işleniş biçiminden dolayı takdiri indirimin uygulanmamasını istedi. Katilin tutukluluk hali devam ederken bir sonra ki duruşma 21 Ekim’e ertelendi.